Każdy troskliwy rodzic chce, aby jego dziecko było szczęśliwe i mogło rozwijać się prawidłowo. Bardzo ważna jest obserwacja, dzięki której można zauważyć ewentualne nieprawidłowości i odpowiednio zareagować. Pamiętaj, że szybka reakcja ma duże znaczenie dla komfortu i zdrowia Twojej pociechy. Zauważasz coś niepokojącego, co zmusza Cię do zastanowienia się nad tym, kiedy wykonać badanie słuchu u dzieci? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie.
Słuch dziecka – niepokojące objawy
Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko dobrze słyszy? Pamiętaj, że jeśli pojawiają się niepokojące objawy i masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto zgłosić się do lekarza rodzinnego. Obserwuj swoje dziecko w różnych sytuacjach, aby w razie wizyty u specjalisty odpowiedzieć na najważniejsze pytania pomagające w diagnostyce. W przypadku małych dzieci szczególną uwagę trzeba zwrócić na niepokojące objawy:
- Nieokazywanie zaskoczenia nagłymi oraz głośnymi dźwiękami
- Nieużywanie oczu w celu odnalezienia źródła dźwięku
- Brak okazywania radości z powodu usłyszenia znajomego głosu
- Wady wymowy
- Nadpobudliwość
- Nerwowość.
Jeśli zauważasz tego rodzaju objawy w przypadku swojej pociechy, wizyta u lekarza to najlepsze rozwiązanie. W przypadku starszych dzieci poza obserwacją zachowania i reakcji liczy się oczywiście rozmowa. Jeśli starsza pociecha skarży się na problemy ze słuchem, nie bagatelizuj problemu.
Badanie słuchu u dzieci – jak wygląda i gdzie je zrobić?
Jeśli chodzi o badanie słuchu u dzieci, jego wykonaniem zajmuje się audiolog lub protetyk słuchu. Zanim jednak udasz się z maluchem do któregoś z wymienionych specjalistów, warto odwiedzić gabinet lekarza rodzinnego. Dzięki temu upewnisz się, że audiolog lub protetyk słuchu to jedyny specjalista, do którego trzeba się udać.
Istnieje kilka metoda badania słuchu u dzieci. U pociech powyżej 6. roku życia można na przykład zastosować audiometrię słowną, która sprawdza rozumienie mowy i polega na powtarzaniu dźwięków. Kolejna metoda to tympanometria, którą można przeprowadzić zarówno w przypadku starszych pociech, jak i u niemowląt. Do kanału słuchowego wprowadza się specjalną sondę, która mierzy odbicia fali od błony bębenkowej.
Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia wad słuchu
Wiesz już, jak wygląda badanie słuchu u dzieci i kiedy się na nie zgłosić. Warto także sprawdzić czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia problemu. Można wymienić przynajmniej kilka przyczyn, które zwiększają prawdopodobieństwo schodzeń natury audialnej u dzieci. Mowa tutaj o chorobach zakaźnych kobiety w czasie ciąży, różnego rodzaju komplikacjach występujących podczas porodu, wadach wrodzonych. Także wcześniactwo, mała masa urodzeniowa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych mogą przyczyniać się do wystąpienia wad słuchu u małego człowieka. Kolejne możliwe przyczyny to zażywanie leków ototoksycznych przez matkę w czasie ciąży, cukrzyca matki. W przypadku nabytej utraty słuchu można wymienić zaś przyczyny takie jak poważny uraz głowy, narażenie na bierne palenie, nieleczone zapalenia ucha środkowego.