Co zrobić, kiedy samochód odmówi posłuszeństwa w trasie, daleko od miejsca zamieszkania?

Co zrobić, kiedy samochód odmówi posłuszeństwa w trasie, daleko od miejsca zamieszkania?

Hobby i podróże

Samochód to jeden z najpopularniejszych środków transportu, dzięki dużej wygodzie wybierany jest nawet podczas podróży na duże dystanse. Jednak należy pamiętać, że nawet najlepszy samochód nie jest wolny od usterek. Awaria samochodu zawsze jest problematyczna a w momencie, kiedy znajdujemy się daleko od domu, może utrudnić dalsza podróż i narazić na poważne koszta. Przyjrzyjmy się, co zrobić w sytuacji, kiedy samochód odmówi posłuszeństwa w trakcie dalekiej podróży. 

Jakie powinny być pierwsze czynności w przypadku awarii samochodu na trasie? 

Pierwszą czynnością wykonaną po wystąpieniu awarii powinno być zadbanie o nasze bezpieczeństwo. Jeśli jest taka konieczność, należy opuścić samochód, następnie należy ustawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od miejsca wypadku. Dopiero jak miejsce wypadku jest zabezpieczone a naszemu zdrowi i życiu nic nie zagraża, możemy zdecydować się na podjęcie czynności mających na celu przywrócenie samochodu do pełnej sprawności. 

Jak ocenić awarię samochodu? 

W momencie wystąpienia awarii należy na samym początku zdefiniować jej rozległość. W wielu przypadkach może zdarzyć się, że usterkę jesteśmy w stanie usunąć sami, a pomoc drogowa okaże się zbędna. Najczęstszymi przyczynami awarii jest bark wykonywania bieżących napraw, które w konsekwencji mogą doprowadzić do uszkodzenia niektórych części samochodu. Często wystarczy uzupełnić odpowiednie płyny eksploatacyjne, które pomogą zażegnać usterkę. W przypadku uszkodzeń mechanicznych należy zachować zimną krew, jeśli samochód jest w stanie jeździć, powinniśmy udać się do najbliższego warsztatu mechanicznego, który będzie mógł doprowadzić samochód do stanu pozwalającego na powrót do domu. Jeśli samochód nie może samodzielnie się poruszać, możemy również spróbować holowanie chojnice do warsztatu mechanicznego. Jednak w momencie, kiedy jesteśmy daleko od domu, może być znacząco utrudnione.

Kiedy zdecydować się na pomoc drogową?

Niestety, ale najczęściej samodzielne usunięcie problemów nie będzie możliwe. Szczególnie jeśli samochód nie jest w stanie jechać dalej. W przypadku trwałych uszkodzeń auta, które uniemożliwiają dalsze poruszenia, najbezpieczniej będzie wezwać pomoc drogową. Dzięki wielu jednostką całodobowej pomocy drogowej możemy ją wezwać w dowolnym miejscu o różnych godzinach. Pomoc drogowa Chojnice jest w stanie zabezpieczyć samochód i pomóc w transporcie do miejsca zamieszkania.  Zespół specjalistów sprawdzi stan techniczny pojazdu i zdecyduje się o podjęciu dalszych kroków. Może się zdarzyć, że samochód nie nadaje się do dalszej jazdy i konieczna okaże się laweta, która przetransportuje samochód do warsztatu mechanicznego. W ostateczności możemy zdecydować się na transport samochodu lawetom do domu, lecz jest to rozwiązanie ostateczne.

Dodaj komentarz