Zawód – optyk. Sprawdź, jak nim zostać!

Zawód – optyk. Sprawdź, jak nim zostać!

Praca Uroda i Zdrowie

Wady wzroku są nieustannie szerzącą się chorobą cywilizacyjną. Codziennie mamy bowiem do czynienia ze zjawiskami oraz urządzeniami, które mają negatywny wpływ na nasz wzrok. Oznacza to, że coraz większa liczba osób potrzebuje pomocy optyka. Taki stan rzeczy czyni zawód nie tylko potrzebnym, ale i perspektywicznym. Jak zostać optykiem? Technik optyk kurs to doskonała odpowiedź!

Okulista, optometrysta a optyk – czym się zajmują?

Wielu z nas, zmagając się z problemami ze wzorkiem, nie wie, z czyjej pomocy skorzystać. Czy pierwszy powinien być optyk, optometrysta czy okulista? Sprawdź, czym zajmują się poszczególne osoby!

  • Okulista. Jest to lekarz, który specjalizuje się w schorzeniach oczu, fizjologii oraz anatomii, a wady wzroku obejmują jeden z wielu kręgów jego zainteresować zawodowych. Okulista zajmuje się badaniem wzorku oraz doborem odpowiedniej metody korekcji. Aby zostać okulistą, należy ukończyć studia. Co ważne, okulista może przepisywać leki.
  • Optometrysta. Optometrysta ma znacznie węższe kompetencje niż okulista i zajmuje się jedynie wzrokiem, doborem metod korekcji oraz doradztwem w zakresie ćwiczeń wzrokowych. W razie stwierdzenia poważniejszych problemów ze wzrokiem u pacjenta, kieruje on do okulisty. W tym przypadku również należy ukończyć studia.
  • Optyk. Optyk również zajmuje się badaniem wad wzroku. Do jego zadań należy jednak dobieranie okularów korekcyjnych, ich naprawa oraz konserwacja. Optyk nie musi mieć wykształcenia wyższego, a jedynie średnie oraz ukończony kurs technik optyk.

Jak zostać optykiem?

Zawód optyka można zdobyć w naszym kraju na kilka sposobów, na różnych stopniach kształcenia. Pierwsza droga to ukończenie specjalistycznego technikum o odpowiednim profilu oraz uzyskanie tytułu zawodowego czy też dyplomu mistrza w zawodzie optyk okularowy. Kolejną możliwością jest ukończenie szkoły policealnej, gdzie uzyskamy dyplom technika optyka. Trzecia opcja to oczywiście studia. Wiele polskich uczelni kształci zarówno w kierunku optyka, jak i optometrysta. Na optyce możemy wybrać specjalność inżynieria optyczna lub optyka okularowa. 

Jaka droga będzie najlepsza? Wszystko zależy od tego, co chcemy robić w przyszłości, ile chcemy zarabiać oraz czy chcemy otworzyć własny salon optyczny. Ukończenie technikum czy szkoły policealnej to niewątpliwe doskonały sposób na zdobycie praktycznej wiedzy, której bardzo często nie dostarczają studia. Jeszcze bardziej praktyczne mogą okazać się kursy na technika optyka, które opierają się przede wszystkim na łączeniu zajęć praktycznych ze zdobywaniem wiedzy.

Optyk – zawód, w którym liczą się nie tylko kwalifikacje zawodowe

Przygotowując się do rozpoczęcia swojej pracy na rynku optycznym, warto posiadać kilka ważnych cech, które wspomogą naszą współpracę z klientami. Należy wziąć bowiem pod uwagę, że praca optyka polega na ciągłym kontakcie z obcymi. Doskonale zatem być tu otwartym. Do atutów przyszłych optyków należy też zmysł estetyczny, który pozwoli na dobór odpowiednich oprawek do konkretnego typu urody. Kompetencje społeczne liczą się tutaj równie mocjo, jak i zawodowe.

Dodaj komentarz