Uszkodziłeś służbowy telefon? To nie koniec!

Uszkodziłeś służbowy telefon? To nie koniec!

Gadżety Technologia

W dzisiejszych czasach coraz więcej pozycji zawodowych łączy się z posiadaniem służbowego telefonu, który zazwyczaj zapewnia zatrudniająca firma, a czasem jest osobistym wydatkiem dla własnej wygody. Jak z każdym sprzętem elektronicznym, nietrudno o jego uszkodzenie, co często wiąże się z możliwością utraty danych, jak i konsekwencjami finansowymi. Warto jednak wiedzieć, że sytuacja zwykle nie jest tak straszna, jak się wydaje – serwisy GSM w Warszawie i całej Polsce potrafią coraz więcej. 

Odpowiedzialność – po której stronie leży?

Na początku warto przyjrzeć się sytuacji, gdzie telefon służbowy został powierzony pracownikowi przez pracodawcę. Tutaj, zgodnie z art. 124 Kodeksu pracy, to pracownik ponosi pełną odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Oczywiście nie jest to jednak zawsze prawdą, jeśli uda się mu udowodnić, że dany wypadek nie miał nic wspólnego z jego działaniem – czasem mogą być to czynniki niezależne, a niekiedy nieodpowiednia ochrona zapewniona przez pracodawcę.

Właśnie dlatego kluczem jest prawidłowe postępowanie przed przyjęciem telefonu służbowego. Na co trzeba zwrócić uwagę?

  • Oględziny – jest to proste sprawdzenie i udokumentowanie stanu danego sprzętu, aby nikt nie mógł posądzić pracownika o uszkodzenia, które miały miejsce wcześniej.
  • Regulamin przyjęcia telefonu – każda firma powinna mieć dokładnie spisany regulamin, który pozwoli nie znaleźć się w niechcianej sytuacji.

Telefon został uszkodzony – co dalej?

Istnieją tutaj dwie drogi, które można obrać. Jedną z nich jest wizyta u pracodawcy, która może skończyć się koniecznością zwrotu całej wartości telefonu – w zależności od winy, regulaminu i indywidualnej sytuacji. Drugą opcją, która dostępna jest zarówno dla osób, które otrzymały telefon, jak i tych, które same go zakupiły, jest wizyta w odpowiednim serwisie. 

Najczęstszymi uszkodzeniami są problemy z szybką, wyświetlaczem, jak i możliwe zalanie. W każdym z tych przypadków, a szczególnie ostatnim, prędkość działania jest najważniejsza – im szybciej sprzęt znajdzie się w rękach specjalisty, tym większa szansa na powodzenie napraw. Zdarza się jednak, że dane uszkodzenie wiąże się z niemożliwością przywrócenia funkcjonalności telefonu – co wtedy? Kluczowa będzie próba odzyskania danych.

Jakie dane można odzyskać?

Nowoczesne serwisy zajmujące się odzyskiwaniem danych w Warszawie, jak i wielu innych miastach Polski, potrafią przywrócić takie informacje, jak:

  • wiadomości SMS i MMS, zarówno odebrane, robocze, jak i wysłane,
  • komunikatory internetowe,
  • kontakty,
  • połączenia odebrane i nieodebrane,
  • dane aplikacji,
  • nagrania, filmy, zdjęcia i screenshoty,
  • lokalizacje GPS.

Wszystko to jest niezwykle pomocne, gdyż dane z telefonu służbowego są niezbędne do codziennej pracy tysięcy osób. Ich zgubienie liczyć może się z utratą kontaktu z kluczowymi partnerami, klientami i kontrahentami. Dzisiejsze możliwości odzyskania danych coraz częściej radzą sobie nawet z bardzo obszernymi uszkodzeniami. Warto pomyśleć o tym, gdy telefon niefortunnie zostanie zniszczony.

Dodaj komentarz