Ból brzucha jest częstym objawem medycznym. W większości przypadków ból może być odczuwany w centrum brzucha i jest spowodowany zaburzeniami narządów wewnętrznych. Dowiedz się więcej, skąd biorą się bóle brzucha i o czym mogą świadczyć.
Przyczyny bólu brzucha
Przyczyny bólu brzucha mogą obejmować zarówno warunki medyczne, jak i niemedyczne. Ból brzucha może być spowodowany różnymi przyczynami, od niegroźnych po zagrażające życiu.
Ból brzucha może być spowodowany przez wiele czynników, w tym:
- Infekcje. Zakażenia, takie jak zatrucie pokarmowe lub grypa żołądkowa może powodować ból brzucha.
- Wrzody żołądka. Wrzód żołądka występuje, gdy jest uszkodzenie wyściółki żołądka. Może powodować ostry, palący ból brzucha, który zwykle występuje po jedzeniu lub gdy się położysz.
- Kamienie nerkowe. Kamienie nerkowe to twarde kryształy, które tworzą się w nerkach i przechodzą przez drogi moczowe do pęcherza. Mogą one powodować intensywny ból w plecach lub boku, który może rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała lub okolice pachwiny, jeśli przemieszczają się do innych części dróg moczowych.
- Zapalenie wyrostka robaczkowego. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest stanem, w którym wyrostek robaczkowy ulega zapaleniu i zakażeniu i może pęknąć, jeśli nie jest szybko leczony antybiotykami i usunięciem wyrostka.
- Zespół jelita drażliwego (IBS). Jest częstym zaburzeniem, które wpływa na jelito grube (okrężnica). IBS powoduje skurcze i bóle brzucha oraz zaparcia i biegunki – czasami na przemian przez wiele dni.
- Zatrucie pokarmowe. Zatrucie pokarmowe to infekcja w Twoim przewodzie pokarmowym, która jest spowodowana spożyciem skażonej żywności. Objawy obejmują biegunkę, wymioty i ból brzucha.
- Zapalenie żołądka i jelit. Zapalenie jelit to stan, który powoduje zapalenie żołądka i jelit. Może być spowodowane przez wirusy lub bakterie, ale zazwyczaj jest wynikiem spożycia zanieczyszczonej żywności lub wody. Infekcja często przenosi się z jednej osoby na drugą poprzez kontakt z odchodami. Objawy obejmują biegunkę, wymioty i ból brzucha.
- Miesiączka u kobiet i zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Rodzaje bólu brzucha
W zależności od nasilenia, miejsca wystąpienia oraz trwania bólu brzucha, wyróżniamy jego różne rodzaje.
Ból po prawej stronie brzucha
Ból po prawej stronie brzucha jest częstym objawem. Może być spowodowany przez wiele różnych warunków i może wahać się od łagodnego do ciężkiego w intensywności. Przyczyny bólu po prawej stronie brzucha obejmują:
- zapalenie wyrostka robaczkowego
- kamienie żółciowe (kamica żółciowa)
- wrzody (trawienne)
- zapalne choroby jelit, takie jak choroba Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- zapalenie trzustki
Ból po lewej stronie brzucha
Wiele schorzeń może powodować ból po lewej stronie brzucha. Do najczęstszych należą choroba wrzodowa, zapalenie lub zakażenie błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz zapalenie trzustki.
Ostry ból brzucha
Ból brzucha jest częstą dolegliwością. Wiele osób doświadcza go od czasu do czasu, a niektórzy mają przewlekły ból brzucha. Ból brzucha ma różny przebieg. Może być ostry (krótkotrwały) lub przewlekły (długotrwały).
Ostry ból brzucha może być spowodowany przez takie warunki jak:
- zapalenie wyrostka robaczkowego
- zapalenie żołądka i jelit
- wrzody (żołądka lub dwunastnicy)
- zespół jelita drażliwego (IBS)
- zapalenie pęcherzyka żółciowego
- zapalenie otrzewnej.
Ból na dole brzucha
Ból w dolnej części brzucha zwykle jest objawem poważniejszego problemu. Ból występujący w innych częściach ciała może być spowodowany chorobą podstawową, taką jak choroba serca, choroba nerek lub rak. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że te warunki są rzadkimi przyczynami bólu brzucha. Ból w dolnej części brzucha jest często spowodowany przez gazy lub zaparcia.
Nierzadko zdarza się, że osoby doświadczają bólu w dolnej części brzucha. Ból ten może być spowodowany wieloma różnymi schorzeniami, od łagodnych po poważne. Niektóre powszechne przyczyny to:
- Zaparcia
- Zakażenie dróg moczowych (UTI)
- Zakażenie wyrostka robaczkowego (zapalenie wyrostka robaczkowego)
- Niedrożność lub perforacja jelit (spowodowana zablokowaniem lub rozerwaniem jelita)
- Kamienie nerkowe
- Ból jajników.

Diagnostyka i leczenie
Twój lekarz zada Ci pytania dotyczące objawów i historii choroby. Badanie fizyczne zostanie wykonane w celu sprawdzenia brzucha pod kątem tkliwości, obrzęku lub jakichkolwiek nieprawidłowości, które mogą powodować ból. Lekarz może również użyć stetoskopu do osłuchania serca i płuc, prosząc jednocześnie o głębokie oddychanie, aby lepiej słyszeć przez ścianę klatki piersiowej.
Diagnoza bólu brzucha zależy od jego nasilenia i czasu trwania, a także od objawów towarzyszących. Badanie fizykalne przeprowadzone przez lekarza pomoże ustalić przyczynę bólu brzucha i jakie badania są potrzebne.
Leczenie
Jeśli badania nie ujawnią wyraźnej przyczyny objawów, lekarz może przepisać leki na ból brzucha, takie jak leki przeciwzapalne (NLPZ), acetaminofen, lub leki zobojętniające w celu złagodzenia bólu i dyskomfortu, dopóki nie zostanie ustalona przyczyna. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja w celu zdiagnozowania lub leczenia podstawowego problemu powodującego ból brzucha.
Ból brzucha – profilaktyka
Jeśli doświadczasz bólu brzucha, ważne jest, aby od razu udać się do lekarza. Ból brzucha może być objawem wielu różnych problemów zdrowotnych.
Najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest rozstrój żołądka lub niestrawność. Inne przyczyny to gazy, zaparcia, biegunka i zgaga.
W niektórych przypadkach ból brzucha występuje z powodu poważnej choroby, takiej jak zapalenie wyrostka robaczkowego lub zapalenie trzustki. Ból brzucha jest często wczesnym objawem raka trzustki i innych poważnych schorzeń, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.
Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec lub leczyć ból brzucha:
- Pozostań nawodniony, pijąc dużo wody przez cały dzień.
- Jedz małe posiłki w ciągu dnia zamiast trzech dużych na raz.
- Przestań palić lub żuć wyroby tytoniowe, ponieważ mogą one podrażniać układ pokarmowy i powodować dyskomfort lub skurcze brzucha.