Rowery mtb – dla kogo full a dla kogo hardtail

Rowery mtb – dla kogo full a dla kogo hardtail

Lifestyle Uroda i Zdrowie

Rowery MTB (Moutain Terrain Bike) to szczególne rowery przystosowane do jazdy w wymagającym lub górzystym terenie. Można je także używać do codziennej jazdy oraz plenerowych wycieczek. Przymierzając się do zakupu takiego roweru mamy do wyboru dwie opcje: full suspension albo hardtail (tzw. sztywniak). Kluczem do tego podziału jest rodzaj zastosowanej amortyzacji. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a wybór konkretnego modelu zależy od posiadanych funduszy, umiejętności oraz miejsca jego wykorzystania.

Full suspension – najlepsza opcja?

Rowery mtb full suspension są stosowane do tras na cały dzień i stromych zjazdów. Droższe egzemplarze są bardziej zaawansowane technologicznie. Wyposażone są w przednią oraz dodatkowo, tylną amortyzację znajdującą się w ramie, co podnosi jakość jazdy, zwłaszcza w trudnym terenie. Zapewniają one wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy, a zawieszenie umieszczone z tyłu odciąża plecy, co czyni jazdę nie tylko przyjemną, ale i zdrową. Dają odpocząć nogom, ponieważ nie pracują one na zjazdach, również podjazd jest łatwiejszy. Wadą tych rowerów jest fakt, że są ciężkie ze względu na wagę osprzętu i hamulców, no i wymagają częstszego serwisowania z uwagi na dosyć wymyślną konstrukcję ramy. Zaletą jest to, że są solidne i wytrzymałe. Cena dobrego roweru mtb full suspension zaczyna się od 4000 zł.

A może sztywniak?

Rowery typu mtb hardtail są przede wszystkim lżejsze, co ułatwia jazdę, a także przemieszczanie roweru. Posiadają tylko przedni amortyzator, są też tańsze i łatwiej dostępne. Poza tym bezproblemowość sztywnej ramy pozwala na rzadsze serwisowanie. Zaletą tych rowerów jest prostota i trwałość. Zaawansowany sztywniak można nabyć za ok. 3000 zł. Hardtail  spokojnie da radę na łatwiejszych trasach, z kolei nie bardzo poradzi sobie w trudnym górzystym terenie. Przez to, że rower nie posiada tylnego amortyzatora, do jazdy niezbędne są dobre umiejętności techniczne.

Podsumowanie

Wybierając rodzaj roweru, należy kierować się m.in. taką ogólną wskazówką:

  • góry to mtb full suspension
  • wertepy, pagórki to hardtail

Na rowerze full jeździ się zdecydowanie inaczej niż na hardtailu. Na pewno jest różnica w skokach, zakrętach, przyczepności czy jeździe po nierównym terenie. Full oferuje więcej możliwości, zwłaszcza gdy technika jazdy szwankuje. Jazda na sztywniaku wymusza pracę całego ciała oraz umysłu, ponieważ rowerzysta musi cały czas skupiać się na weryfikacji trasy przejazdu. Jeżeli chcesz wypracować technikę jazdy, to trzeba przyznać, że lepszym wyborem będzie hardtail. Z kolei pełne zawieszenie to doskonała perspektywa dla kolarstwa górskiego. Jednak najważniejszym decydentem w kwestii wyboru są finanse, ponieważ rowery mtb hardtail zawsze będzie o level wyżej pod względem osprzętu, niż full w porównywalnej cenie.

Dodaj komentarz