Jak zachować porządek na biurku?

Jak zachować porządek na biurku?

Dom Gadżety Praca

Masz wiele na głowie. Ciężko pracujesz i robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby nadążyć za wszystkim, co leży na Twoim biurku. Ale zaczynasz czuć, że to za dużo – i być może nadszedł czas na trochę organizacji. Niezależnie od tego, czy masz stosy papierów, karteczek samoprzylepnych i długopisów porozrzucanych wszędzie, czy tylko niesforną skrzynkę na dokumenty, oto kilka wskazówek, jak uporządkować swoje miejsce pracy.

Usuń wszystko z biurka

Aby doprowadzić biurko do porządku, należy usunąć z niego wszystko. Dzięki temu będziesz mógł wyczyścić wszystkie powierzchnie biurka, w tym wszelkie szuflady i szafki. Jeśli są tam przedmioty, których nie używasz często lub nie możesz znaleźć dla nich miejsca, czas je wyrzucić. Powinieneś również wyczyścić wszystkie powierzchnie środkiem dezynfekującym, a po wszystkim wytrzeć je szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Wyrzuć do kosza papiery, których nie potrzebujesz

To najbardziej oczywista wskazówka, ale zdziwiłbyś się, jak wiele osób jej nie robi. Jeśli nie używałeś czegoś przez kilka miesięcy, pozbądź się tego bez żadnych skrupułów (no chyba, że są to rachunki, czy ważne zapiski). Dotyczy to również wszystkiego, co zostało wydrukowane, ale już to ci nie będzie potrzebne – próbne raporty, pomoce do pracy.

Postaraj się posegregować papiery na kategorie, aby łatwiej było je przechowywać. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie porządku jest użycie sortowników lub szafek na dokumenty dla każdej kategorii dokumentu: rachunki, paragony, dokumenty podatkowe itd. Możesz również użyć niszczarki do wrażliwych dokumentów, takich jak numery ubezpieczenia społecznego i informacje o kartach kredytowych.

Oczyść powierzchnię biurka

Wyczyść powierzchnię biurka. Użyj chusteczki dezynfekującej lub wilgotnej ściereczki, aby usunąć kurz i brud, który może znajdować się na powierzchni biurka. Można również użyć do tego celu butelki z wodą w sprayu lub nawet papierowego ręcznika. Jeżeli na blacie biurka znajduje się dużo bałaganu, najlepiej nie umieszczać tam niczego, dopóki nie zostanie to uprzątnięte.

Staraj się utrzymywać porządek na biurku podczas pracy

Umieszczaj papiery na właściwych miejscach i używaj szafek na dokumenty do ich długoterminowego przechowywania. Możesz również użyć tablicy lub tablicy ogłoszeń do zapisywania ważnych dokumentów i projektów.

Wykorzystaj szuflady lub półki na mniejsze przedmioty, takie jak długopisy i ołówki, spinacze i gumki, pieczątki, karteczki samoprzylepne, a nawet nożyczki. Dzięki temu łatwo sięgniesz po to, czego potrzebujesz, bez konieczności grzebania w nieporządku w szufladzie lub na zagraconym blacie biurka.

Oznacz wszystko karteczkami samoprzylepnymi lub post-itami, aby wszyscy wiedzieli, gdzie trafiają rzeczy, gdy nie są używane. Na przykład, oznacz szuflady „Długopisy” lub „Znaczki”, szafki z plikami „Zwroty podatkowe” lub „Ważne dokumenty”.

Biurko to nie składzik szklanek i talerzyków

Kawa? Przekąska? Skąd my to znamy. Po zjedzeniu i wypiciu kolejnej porcji kawy, bardzo często pozostawiamy szklanki i talerzyki na biurku, tłumacząc się tym, że nie mamy czasu zanieść tego do kuchni. Jednak warto to zrobić z różnych powodów. Przede wszystkim zachowasz porządek na biurku. Masz pewność, że Twoje dokumenty, projekty nie zostaną zabrudzone, np. wylaną kawą. Jest również inny aspekt odniesienie rzeczy do kuchni. Podczas spaceru rozciągniesz się i rozluźnisz mięśnie, a Twoje oczy na moment odpoczną od komputera. Warto od razu pozmywać swoje rzeczy, aby uniknąć nagromadzenia brudnych talerzy i kubków na koniec dnia i dodatkowej frustracji.

Biurko

Posprzątaj biurko po pracy

Upewnij się, że na koniec każdego dnia Twoje biurko jest posprzątane. Odłóż wszystko na swoje miejsce lub przynajmniej przechowuj je w odpowiedni sposób. Jeśli używasz szafki na dokumenty, upewnij się, że wszystkie pliki są oznaczone, aby łatwo było je później znaleźć. Gdy wszystko jest już odłożone, poświęć kilka minut na wytarcie powierzchni i odkurzenie wszelkich powierzchni, które łatwo zbierają kurz (np. monitory). Dzięki temu Twoje miejsce pracy pozostanie czyste i niezagracone przez cały dzień – co pomoże zwiększyć produktywność!

Podsumowanie

Są dwa najważniejsze powody, dla których ważne jest, aby utrzymać biurko zorganizowane – po pierwsze, ponieważ ułatwi ci to znalezienie rzeczy, gdy ich potrzebujesz; po drugie, z pewnością łatwiej i przyjemniej się będzie pracowało. Stosując się do powyższych wskazówek, możesz łatwo stworzyć zorganizowaną przestrzeń roboczą, która pracuje dla Ciebie. Jeśli masz jakieś inne wskazówki lub triki, które pomogły Ci pozostać zorganizowanym, podziel się nimi w komentarzach poniżej!

Dodaj komentarz