Zbiornik na paliwo – stalowy czy plastikowy, który wybrać?

Zbiornik na paliwo – stalowy czy plastikowy, który wybrać?

Technologia

Najbardziej popularnymi materiałami, które wykorzystuje się w produkcji zbiorników przeznaczonych do przechowywania paliw płynnych, są stal oraz plastik. Który materiał jest bardziej odpowiedni do przechowywania paliwa? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zbiorniki wykonane z każdego materiału mają swoje wady i zalety i ostatecznie to rodzaj wykonywanej działalności będzie decydował o wyborze. Poniżej znajduje się więcej informacji.

Informacje o plastikowych zbiornikach na paliwo

Plastikowe zbiorniki na paliwo są zazwyczaj wykonane z wysokowytrzymałego materiału polietylenowego.

Zalety plastikowych zbiorników do przechowywania paliwa

 • Plastikowe zbiorniki na paliwo są lżejsze niż stalowe, co ułatwia instalację i transport oraz czyni je bardziej ekonomicznymi w zakupie.
 • Tworzywo sztuczne jest izolatorem, co spowalnia przenoszenie ciepła z otoczenia do zawartości zbiornika.
 • Chociaż standardowe rozmiary zbiorników będą ograniczone do wymagań rynku masowego, zbiorniki plastikowe mogą mieć praktycznie dowolny kształt, jeśli jesteś skłonny zapłacić za niestandardowe projekty.
 • Tworzywo sztuczne jest elastyczne, co oznacza, że jego kształt może ulec deformacji pod wpływem pewnych naprężeń. Na szczęście, te deformacje mogą być korygowane z niewielkim uszkodzeniem integralności zbiornika.

Wady plastikowych zbiorników do przechowywania paliwa

 • Istnieje limit wielkości plastikowych zbiorników paliwa, zanim integralność konstrukcji zostanie naruszona. Maksymalna pojemność wynosi zazwyczaj około 6500 litrów.
 • Narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może osłabiać i degradować tworzywa sztuczne, przez co zbiorniki z plastiku nie nadają się do przechowywania paliwa na zewnątrz.
 • Ponieważ plastik jest materiałem bardziej miękkim niż stal, łatwiej jest uszkodzić zbiorniki plastikowe na placu budowy. 
 • Plastikowe zbiorniki paliwa nieuchronnie wchłoną część przechowywanego w nich paliwa lub innych substancji chemicznych. Może to osłabić integralność zbiornika i utrudnić jego recykling.

Informacje o stalowych zbiornikach na paliwo

Na rynku dostępne są zazwyczaj zbiorniki stalowe dwupłaszczowe, lub jednopłaszczowe. Zbiorniki stalowe dwupłaszczowe oferują jeszcze lepsze właściwości i zabezpieczenia opisane poniżej, niż druga z opcji. 

Zalety stalowych zbiorników do przechowywania paliwa

 • Ponieważ stal jest materiałem mocniejszym niż tworzywo sztuczne, zbiorniki stalowe są dużo trwalsze i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Utrudnia to również kradzież paliwa.
 • W przeciwieństwie do plastiku stal jest nieporowata, co oznacza, że nie wchłania paliwa ani innych substancji chemicznych. Ułatwia to recykling tego materiału.
 • Ze względu na charakter materiału i konstrukcji, zbiorniki stalowe mogą mieć znacznie większą pojemność niż zbiorniki plastikowe, do nawet 200 000 litrów. Pozwoli Ci to na skorzystanie z niższych cen paliwa, gdy pojawią się one na rynku.
 • Zbiorniki stalowe nie są osłabiane i niszczone przez promienie słoneczne, co w porównaniu do plastiku, czyni je idealnymi do przechowywania na zewnątrz.

Wady stalowych zbiorników do przechowywania paliwa

 • Stal jest cięższa niż plastik, co czyni stalowe zbiorniki trudniejsze i droższe w transporcie i instalacji.
 • Stal może z czasem naturalnie korodować (rdzewieć), jeśli nie jest odpowiednio konserwowana.

Podsumowując

Decyzja pomiędzy zbiornikami stalowymi a plastikowymi będzie w dużej mierze zależała od potrzeb Państwa działalności. Niemniej jednak zbiorniki stalowe oferują wiele korzyści, zwłaszcza w przypadku większych operacji, które wymagają przechowywania większe ilości paliwa niż zbiorniki plastikowe. Możliwość przechowywania zbiorników stalowych na zewnątrz w bezpośrednim świetle słonecznym oraz dodatkowa ochrona stali przed kradzieżą i wyciekiem sprawiają, że zbiorniki stalowe są idealnym rozwiązaniem w większości sytuacji.

Dodaj komentarz