Przegląd możliwości finansowania instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców województwa małopolskiego

Przegląd możliwości finansowania instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców województwa małopolskiego

Biznes Dom

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród użytkowników domowych, jak i małych firm. Umożliwiają one bowiem produkcję własnej energii odnawialnej i uniezależnienie się od innych surowców. Na ich zakup, a także montaż można uzyskać bardzo atrakcyjne dotacje, które w znaczny sposób podnoszą poziom opłacalności całej inwestycji. Dowiedz się więcej na temat dogodnych sposobów finansowania instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców województwa małopolskiego – Fotowoltaika Małopolska

Czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną? 

Instalacje fotowoltaiczne umożliwiają produkcję energii elektrycznej, wykorzystując do tego celu promieniowanie słoneczne. Dzięki temu ma się do czynienia z tak zwanymi OZE, czyli odnawialnymi źródłami energii. Produkując własną energię elektryczną, można w łatwy sposób ograniczyć skutki wzrostu cen energii, zwiększając swoje bezpieczeństwo energetyczne. Jednak to nie wszystko. Montując instalację fotowoltaiczną, przyczynia się do ograniczenia negatywnego wpływu produkcji energii na jakość powietrza i klimat. Jest więc to nie tylko niezwykle opłacalne rozwiązanie, ale także i ekologiczne, pracujące w zgodzie z naturą. Co warto wiedzieć na temat dotacji do tej inwestycji? Zapoznaj się z kilkoma opcjami dostępnymi dla mieszkańców województwa małopolskiego. 

Finansowanie instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców województwa małopolskiego 

Dofinansowanie fotowoltaiki to propozycja dla wszystkich, którzy chcą obniżyć rachunki za prąd, a jednocześnie zadbać o środowisko naturalne. W województwie małopolskim dostępnych jest kilka programów, dzięki którym można otrzymać dofinansowanie na tę inwestycję.  

Wsparcie dla Małopolski – Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego 

Wsparcie finansowe dotyczące instalacji fotowoltaicznej udzielane jest jednostką samorządu terytorialnego, ich związkom oraz stowarzyszeniom, które mogą współpracować z gospodarstwami domowymi, gdzie instalowane są panele fotowoltaiczne. W ramach konkursu wybierana jest konkretna ilość projektów, które dostaną wsparcie finansowe. Po upływie okresu trwania projektu instalacje fotowoltaiczne mogą przejść na własność gospodarstw domowych.  

Fotowoltaika Małopolska – Program “Czyste Powietrze” 

Program “Czyste Powietrze” zapewnia możliwość uzyskania dotacji do wymiany źródeł ogrzewania, a także przeprowadzenia termoizolacji budynków. Jednak to nie wszystko. W ramach tego programu można również uzyskać pożyczkę na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych. Okres trwania takiego kredytu jest udzielany na czas nie dłuższy niż 180 miesięcy oraz na instalację fotowoltaiczną, której koszt nie wyniesie więcej niż 30 tys. zł lub nie więcej niż 6 tys. zł za 1 kWp. Nabór wniosków o to wsparcie finansowe prowadzony jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.   

Program “Mój Prąd” 

Ciekawym rozwiązaniem dotyczącym dotacji i ulg do paneli fotowoltaicznych jest również program “Mój Prąd”, prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie wynosi aż do 50% kosztów instalacji fotowoltaicznej.

Dodaj komentarz