Jesień w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Jesień w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Dom Hobby i podróże Praca

Jesień tuż za rogiem, to doskonały moment, aby zacząć przygotowywać ogród do przejścia w stan hibernacji. Podczas gdy lato daje mnóstwo słońca i ciepła, dzięki czemu rośliny rosną i produkują obficie, jesień przynosi wiele wyzwań dla ogrodu. Krótsze godziny światła dziennego utrudniają roślinom fotosyntezę i przekształcanie światła w energię, co oznacza, że mają one mniej dostępnego cukru. Może to powodować stres u roślin i pobudzać je do produkcji szkodliwych substancji chemicznych w dużych ilościach. Jak więc można zapewnić, że ogród pozostanie zdrowy, a nawet rozkwitnie w tym trudnym okresie przejściowym? Przeczytaj 8 najważniejszych wskazówek, jak przygotować ogród do jesieni, aby nie tylko przetrwał, ale i rozkwitł po nadejściu chłodniejszej pogody.

Zorganizuj i uporządkuj swój ogród

Twój ogród to doskonałe miejsce na przechowywanie narzędzi ogrodniczych, doniczek i ziemi, ale jeśli w tym miejscu panuje bałagan przypadkowych przedmiotów, trudno będzie w nim pracować, a grzebiąc w nim, możesz nawet uszkodzić rośliny. Upewnij się, że masz wyznaczone miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych, doniczek i ziemi, aby narzędzia nie uszkodziły przypadkowo roślin, a przedmioty nie rozsypały się po grządkach i ścieżkach.

Następnie uporządkuj grządki i ścieżki, aby uniknąć w przyszłości chwastów, szkodników i chorób, które mogą uszkodzić ogród i utrudnić pracę. Zbierz liście i inne zbutwiałe substancje, a także usuń wszystkie chore lub umierające liście i rośliny, aby uniknąć ich gnicia na grządkach.

Zbieraj i oszczędzaj plony swojego ogrodu

Jesień to doskonały czas na zbieranie wielu owoców i warzyw z ogrodu, więc upewnij się, że zrobisz to zanim dotknie je zimna pogoda. Zrób to przed pierwszymi przymrozkami, aby nie stracić wyhodowanych plonów. Zbierz zioła jak najszybciej, aby były jak najświeższe, aby przedłużyć ich trwałość.

Niektóre warzywa, które powinieneś zebrać teraz to brokuły, brukselka (odetnij główki przed pierwszymi przymrozkami), rzodkiewka, brukiew, rzepa, kalarepa i salsefia. Przed pierwszymi przymrozkami można również zbierać niektóre jabłka. Należy również zbierać dojrzałe truskawki i jeżyny, aby uniknąć przyciągania szkodników do dojrzewających owoców.

Ogród jesienią

Przygotuj swoje rośliny do zimnej pogody

Zanim nadejdzie pierwszy mróz, musisz upewnić się, że twoje rośliny mają wystarczająco dużo czasu, aby dojrzeć, dzięki czemu będą miały szansę produkować przez całą jesień. Upewnij się, że zbierasz swoje zioła, zanim zostaną dotknięte przez zimną pogodę i obumrą.

Można również podnieść i posadzić w doniczkach rosnące rośliny jadalne, takie jak papryka, pomidory, marchew i bazylia, aby chronić je przed zimną pogodą i dać im więcej czasu na dojrzewanie. Wnosząc rośliny do środka, należy upewnić się, że temperatura jest wystarczająco wysoka i że zapewniamy im wystarczającą ilość światła. Donice należy przenieść do domu przed pierwszymi przymrozkami, aby chronić je przed ekstremalnym zimnem.

Spulchnij ziemię, aby przygotować ją do wiosennego wzrostu

Kiedy przewracasz glebę, rozbijasz zbitą ziemię, co pozwala tlenowi i wodzie krążyć i czyni ją bardziej żyzną. Proces ten nie tylko rozluźnia glebę, ale także dodaje do niej warstwę kompostu i obornika. Pomoże to glebie zachować wilgoć i składniki odżywcze, dzięki czemu rosnące rośliny jadalne będą miały większą szansę na przetrwanie chłodniejszej pogody.

Możesz również dodać warstwę mulczu, takiego jak wióry drzewne, do górnej części gleby, aby chronić ją przed ekstremalnym zimnem. Upewnij się, że mulcz ma co najmniej 3 cale grubości, aby chronić rosnące rośliny.

Zastosuj nawozy i sprawdź poziom pH

Możesz to zrobić przed pierwszymi przymrozkami, zanim będzie za późno. Jeśli stosujesz nawóz o liczbie wyższej niż 10, musisz to zrobić na początku sezonu wegetacyjnego. Pamiętaj, że nawozy uniwersalne, są przeznaczone do wzrostu wiosennego i letniego, więc mogą nie być odpowiednie dla Twoich jesiennych upraw.

Jesień to także doskonały czas na sprawdzenie poziomu pH gleby. Dzięki temu dowiemy się, czy należy ją wzbogacić o wapno lub siarkę, aby stała się bardziej kwaśna lub bardziej zasadowa. Zbyt kwaśne lub zbyt zasadowe pH gleby może zabić rośliny, dlatego należy sprawdzić je przed pierwszymi mrozami.

Uprawa roślin na zielony nawóz

Możesz sadzić zielone nawozy, takie jak kąkol zimowy czy koniczyna karmazynowa, ponieważ świetnie wychwytują one azot, który mogą uwolnić wiosną, gdy zostaną obrócone. Jest to świetny sposób na naturalne użyźnienie gleby i dostarczenie ogrodowi dużej ilości azotu na kolejny sezon wegetacyjny.

Zielone nawozy można wysiać we wrześniu lub październiku, aby dać im wystarczająco dużo czasu na wzrost. Upewnij się, że wysiewasz je przed pierwszymi przymrozkami.

Ogród jesienią

Zmieniaj swoje nasadzenia

Jeśli co roku uprawiasz warzywa tylko w jednym miejscu, możesz pozbawić glebę niezbędnych składników odżywczych i minerałów. Aby tego uniknąć, zmieniaj swoje nasadzenia, tak aby uprawiać warzywa w różnych miejscach, a nie stale uszczuplać jeden konkretny obszar. Dzięki temu Twoja gleba pozostanie zdrowa i wydajna.

Chroń wrażliwe rośliny

Chroń bardziej wrażliwe rośliny, takie jak pomidory i papryki, za pomocą okrycia i przygotuj je na zimną pogodę. Możesz to zrobić, przykrywając rośliny, aby chronić je przed zimnem. Mróz uszkodzi liście, więc możesz je przykryć płachtą lub przenieść do środka.

Można również przenieść pomidory do środka; potrzebują one dużo światła, aby kontynuować produkcję. Pomidory mogą być uprawiane w doniczkach i przeniesione do środka przed pierwszymi przymrozkami. Bazylię należy przenieść do środka, aby chronić ją przed zimnem i pamiętać, że potrzebuje ona dużo światła.

Zakończenie

Jesień to doskonały czas na przygotowanie ogrodu do zimy. Upewnij się, że masz dużo czasu na zorganizowanie swojego ogrodu, zebranie owoców i warzyw, a nawet zasadzenie kilku zielonych nawozów, aby użyźnić glebę na kolejny sezon wegetacyjny. Dzięki tym 8 najlepszym wskazówkom, jak przygotować ogród do jesieni, możesz być pewien, że Twój ogród przetrwa chłodniejszą pogodę i będzie gotowy na wiosnę.

Dodaj komentarz