Jak urządzić mały salon z jadalnią?

Jak urządzić mały salon z jadalnią?

Dom

Aranżacja salonu powinna być przyjemnym zajęciem w domowym zaciszu. Niestety może również stać się zmorą, zwłaszcza mieszkając w małym mieszkaniu w bloku. Mniejsze metraże wymagają więcej kreatywności i nie można pozwolić sobie na błędy. Czasami nawet jeden centymetr może sprawić, że ustawna szafka nie będzie miała miejsca. Poniżej kilka sprawdzonych sposobów, w jaki sposób urządzić mały salon z jadalnią.

Więcej przestrzeni.

Chcąc urządzić mały salon z jadalnią zastanówmy się najpierw, w jaki sposób pozyskać nieco więcej chociażby wizualnej przestrzeni. Zacznijmy od przyjrzenia się ścianom. W większości domów i mieszkań salon graniczy ścianą z kuchnią. Jeżeli jest to ścianka działowa bez problemu możemy ją zburzyć i stworzyć pokój dzienny z otwartą kuchnią. Taki zabieg spowoduje, że uzyskamy większe pole do manewrowania meblami, a nasz wzrok otworzy się na wolną przestrzeń. Nie każdy jest jednak zwolennikiem otwartej kuchni, niektórzy z nas lubią prywatność podczas gotowania i nie chcą, aby powstały po nim bałagan był widoczny dla gości. W takiej sytuacji możemy zamiast ściany postawić wysoki blat barowy, na którym umieścimy regały z miejscem na książki. Jeżeli taka konstrukcja nie będzie sięgała aż do sufitu, w dalszym ciągu stworzy iluzję większego pomieszczenia.

Odpowiedni stół.

Wydawać by się mogło, że stół ma znaczenie tylko wizualne i dobieramy go w sposób pasujący do wnętrza. Nic bardziej mylnego. W katalogach wnętrzarskich wiele inspirujących zdjęć zawiera okrągły stół do jadalni z dostawionymi krzesłami. Niestety okrągłe kształty stołu są bardzo ciężko ustawne w małych pomieszczeniach. Nie możemy ustawić ich przy ścianie, ani w rogu. Najlepiej prezentują się na środku pokoju, a mając do dyspozycji mniejsze wnętrza, odpowiednie ustawienie jest praktycznie niewykonalne. Z pomocą przychodzą stoły kwadratowe, o prostych nogach, które wyposażone w dodatkowy blat możemy dowolnie powiększyć w miarę naszych potrzeb. Zawsze przed decyzją o tym, jaki stół będzie dla nas odpowiedni, zastanówmy się nad naszymi potrzebami. Istotne jest czy posiadamy większą rodzinę, a może lubimy zapraszać przyjaciół i większy blat będzie przydatny podczas wieczornych gier planszowych.

Jednolita podłoga.

Jeżeli chcemy, aby nasze wnętrze wydawało się większe zwróćmy uwagę na wygląd podłogi. Przede wszystkim mały salon z jadalnią na pewno jest miejscem o wysokim natężeniu ruchu. Właściciele zwierząt domowych również prawdopodobnie w tym miejscu stawiają wodopój dla pupila. Właśnie dlatego decydując się na panele podłogowe zwróćmy uwagę na ich odporność na ścieranie oraz właściwości wodoodporne. Lepszym wyborem będą panele o klasie ścieralności AC 5 i systemem montażu aqua zero. Dzięki temu woda nie przedostanie się pod deskę i posłużą nam one na wiele lat. Stosując montaż bez listew dylatacyjnych sprawimy, że nasza podłoga będzie jednolitą taflą i przejście pomiędzy kuchnią a salonem będzie bezinwazyjne i naturalne sprawiając wrażenie większego metrażu pomieszczeń. Decydujmy się na jaśniejsze odcienie, które nie zaciemnią pomieszczeń. Nowoczesne szarości nadadzą wnętrzu estetyki, a dębowe barwy ocieplą przestrzeń.

Dodaj komentarz