Wózek podnośnikowy jako nieodzowna pomoc na magazynie

Wózek podnośnikowy jako nieodzowna pomoc na magazynie

Praca Technologia

Codzienna praca na magazynie do najprostszych nie należy. Magazynierzy każdego dnia zmagają się z ciężarami, które niejednokrotnie muszą dźwigać na swoich barkach. Przestarzale sprzęty oraz słabo rozwinięty system magazynowy, niejednokrotnie wpływają na pogorszenie jakości oraz efektywności pracy. Idąc z duchem czasu, nowoczesne magazyny stawiają coraz częściej na rozwój oraz nowocześniejsze sprzęty. Jakie jednak sprzęty mogą znacząco zwiększyć komfort pracy na magazynie?

Wózek ręczny to podstawowe wyposażenie magazynu

Niezależnie od rodzaju magazynu, każdy magazynier codziennie zmuszony jest do przenoszenia towaru z miejsca na miejsce. O ile w przypadku mniejszych części, czy półwyrobów nie jest to aż takie uciążliwe, tak przy konieczności przestawiania cięższych towarów paletowych sprawia większe wyzwanie. Przestarzałe wózki paletowe ręczne, są na wyposażeniu każdego marketu czy magazynu. Wózki ręczne są znacznie mniej awaryjne, lecz jak każdy sprzęt – posiadają swoje wady. Jeżeli tonaż przenoszonego towaru mierzony jest w setkach kilogramów, magazynier zmuszony jest włożyć w przeniesienie go wózkiem ręcznym sporo siły oraz energii.

Wyposażając magazyn w nowoczesne wózki podnośnikowe, pracodawcy są w stanie wyeliminować znacznie urazy, na które podani są magazynierzy podczas wykonywanej pracy ręcznymi wózkami paletowymi. Dany pracownik odciąża wówczas swój kręgosłup, a efektywność jego pracy znacznie podskoczy.

Czym jest wózek podnośnikowy?

Wózek podnośnikowy przeznaczony jest zarówno do podnoszenia ciężkich towarów paletowych znajdujących się na ziemi, jak i również wyposażony jest w specjalny maszt, który może wysunąć na wysokość nawet kilku metrów, co pozwoli na ściągnięcie konkretnej palety nawet z wysokiego regału. Warto dodać, że każdy wózek podnośnikowy z mechanicznym napędem – podlega Urzędowi Dozoru Technicznego (UDT)

Urząd Dozoru Technicznego zobowiązany jest do corocznej inspekcji danego sprzętu, wydając  mu jednocześnie pozwolenie na użytkowanie. Na każdy wózek podnośnikowy, który jest w stanie unieść swój mechanizm na wysokość ponad 30 cm, wymagane są specjalne uprawnienia dla operatora, które również wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego.

Zwykły wózek paletowy ręczny, jak i również jego elektryczny odpowiednik, nie wymagają zatem specjalnych uprawnień dla operatora oraz nie podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego.

Usprawnienie pracy magazynu

Praca na magazynie niejednokrotnie wymaga sporo umiejętności manualnych oraz sprawnościowych. Magazynierzy każdego dnia, zmuszeni są do wielokrotnego przewożenia towarów z miejsca na miejsce. Jeśli magazyn wyposażony jest w wózek paletowy elektryczny oraz jego większy odpowiednik wózek podnośnikowy – praca magazynierów jest znacznie ułatwiona. Nowoczesne sprzęty magazynowe znacznie podnoszą komfort wykonywanej pracy, a efektywność wzrasta nawet kilkukrotnie. Poprzez brak konieczności wkładania siły fizycznej do przenoszenia wyrobów magazynowych – przekłada się to na zmniejszenie ilości urazów, jakich doznać mogą magazynierzy. A mniej zwolnień chorobowych – to idealne warunki dla pracodawcy.

Dodaj komentarz