Podział majątku – gdzie szukać pomocy?

Podział majątku – gdzie szukać pomocy?

Biznes

Tematyka podziału majątku zwykle pojawia się w momencie, gdy decydujemy się na rozwód. Wtedy też należy ustalić, kto będzie beneficjentem poszczególnych jego części. Podział majątku Warszawa to zadanie, w którego realizacji może pomóc doświadczony prawnik. W razie potrzeby można też skorzystać z usług mediatora, zwłaszcza jeśli małżonkowie w żaden sposób nie potrafią dojść do porozumienia.

Jak odbywa się podział majątku wspólnego?

Przyjęło się, że podział majątku wspólnego ma miejsce na sali sądowej, jednak można też rozstrzygnąć sprawę ugodowo, bez konieczności ponoszenia zbędnych kosztów. Co do zasady, majątek można podzielić na trzy sposoby:

  • zgodnie z ustaleniami małżonków – w tym kontekście mamy do czynienia ze swobodnym podziałem, niekoniecznie w równych częściach,
  • jeden ze współmałżonków spłaca drugiego współmałżonka,
  • następuje sprzedaż kosztowności, a następnie podział zysków.

Praktyka pokazuje, że najkorzystniejsze i najmniej czasochłonne jest osiągnięcie porozumienia, jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku, gdy małżonkowie nie rozstają się w zgodzie.

Kto pomoże podzielić majątek wspólny?

Małżonkowie mogą podzielić się kosztownościami oraz pieniędzmi we własnym zakresie, na bazie swobodnych ustaleń. Niemniej jednak nawet w przypadku, gdy dojdą do porozumienia, konieczne jest spisanie umowy podziału majątku. Warto w tym celu udać się do prawnika, który pomoże dopełnić wszelkich formalności. Jeśli strony nie potrafią osiągnąć konsensusu, pomoc doświadczonego radcy prawnego bądź adwokata także okazuje się nieoceniona. Bierze on udział w negocjacjach, jednocześnie próbując wypracować kompromis, który będzie korzystny dla klienta. Prawnik służy swoją wiedzą i doświadczeniem na każdym etapie postępowania, bez względu na to, jakie wcześniej ustalenia poczynili małżonkowie.

Kiedy udać się do mediatora?

Mediator to osoba bezstronna, która nie bierze udziału w sporze, lecz próbuje znaleźć porozumienie, które byłoby korzystne dla obu stron. Małżeństwa z reguły rzadko korzystają z jego pomocy, jednak w pewnych przypadkach warto ją rozważyć. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których spór toczy się o zdecydowaną większość przedmiotów wspólnych bądź pieniędzy. Pomoc mediatora nie wyklucza korzystania z usług prawnika – w takim przypadku są to zazwyczaj usługi komplementarne, gdyż sprawa najczęściej ma swój finał na sali sądowej. Mediator nie uczestniczy w samej rozprawie, próbuje jedynie uzyskać porozumienie poza salą sądową.

Jak długo trwa procedura podziału majątku?

Kwestię podziału majątku można rozstrzygnąć najszybciej w przypadku, gdy małżonkowie dojdą do porozumienia. Najdłużej trwa to natomiast w momencie, gdy sprawa trafia na wokandę. Dlatego też zawsze warto dążyć do porozumienia, wypracowując je poza salą rozpraw. Jeśli trudno nam rozmawiać z małżonkiem, dobrze skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, ewentualnie udać się na mediację. Są to rozwiązania, dzięki którym zwykle udaje się wypracować pewien kompromis. 

Dodaj komentarz