Sposoby na ogrzanie domu w Bydgoszczy: pompa ciepła, ogrzewanie gazowe czy fotowoltaika?

Sposoby na ogrzanie domu w Bydgoszczy: pompa ciepła, ogrzewanie gazowe czy fotowoltaika?

Technologia Zakupy

W związku z rosnącymi cenami surowców energetycznych i niepewnej sytuacji na rynkach ogrzewanie domu stanowi coraz większy wydatek. Na co warto zdecydować się w obecnych czasach: pompa ciepła, ogrzewanie gazowe, fotowoltaika? Bydgoszcz znajduje się w strefie umiarkowanego klimatu, w związku z czym, każde z tych rozwiązań będzie trafnym wyborem. Sprawdź, jakie źródło ciepła najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Kiedy wybrać źródło ciepła?

Wielu inwestorów decyzję o wyborze źródła ogrzewania odkłada w czasie, do momentu wykonania instalacji hydraulicznej. To duży błąd. Zaplanowanie i zaprojektowanie z wyprzedzeniem źródła ciepła pozwala wygenerować spore oszczędności czasu i pieniędzy. Niektóre rozwiązania wymagają nawet długofalowego działania, np. wykonania projektu przyłącza czy uzyskania zezwoleń. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór źródła ogrzewania już na etapie projektu domu.

Decydując się na ogrzewanie pompą ciepła, zyskujemy dodatkowy metraż, wstępnie przeznaczony na budowę kotłowni. Wybierając ogrzewanie gazowe, możemy zgłosić budowę przyłącza gazowego wraz z projektem na budowę domu. Oszczędzamy czas na dodatkowe formalności i pozwolenia.

Oceń dostęp do mediów

Nie zawsze będziemy mogli skorzystać z wybranego sposobu ogrzewania budynku. Wpływ na to ma przede wszystkim dostęp do mediów. Planując ogrzewanie gazowe, warto sprawdzić lokalizację najbliższego gazociągu i możliwość przyłączenia do niego naszej nieruchomości. Bydgoszcz jest miastem z rozbudowaną siecią gazociągową i energetyczną, dlatego podłączenie nieruchomości do mediów nie powinno stanowić większych problemów.

Nowoczesne ogrzewanie: bezobsługowe, czyste, ekologiczne

W obecnych czasach coraz rzadziej wybiera się paliwo stałe i piece na węgiel, pellet czy ekogroszek. Wpływ na to mają dwa czynniki: rosnące ceny paliw stałych oraz kłopotliwa obsługa urządzeń, związana z napełnianiem i czyszczeniem pieca. Współczesne budownictwo bazuje na bezobsługowych kotłach, gwarantujących ekologiczne ogrzewanie i czyste powietrze.

Pompa ciepła

Pomimo rosnących kosztów energii pompa ciepła nadal gwarantuje jeden z niższych kosztów eksploatacji i ogrzewania. Wszystko dzięki dużej sprawności urządzenia: z jednego pobranego kW energii, pompa jest w stanie wyprodukować czterokrotnie tyle energii cieplnej. Brak konieczności budowy przyłącza oraz niewielkie gabaryty urządzenia sprawiają, że pompę możemy zainstalować w niemal każdym budynku.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe w Bydgoszczy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na dostarczenie ciepła do budynku. Niski koszt zakupu kotła oraz niewielkie koszty instalacyjne sprawiają, że inwestorzy chętnie decydują się na grzanie gazem zarówno w nowym, jak i starszym, modernizowanym budownictwie. Przy dobrze ocieplonym budynku koszty ogrzewania gazowego są stosunkowo niewielkie.

Panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika to rozwiązanie, które gwarantuje uzyskanie „darmowego prądu”. Dzięki montażowi paneli budynek staje się samowystarczalny i produkuje energię na własny użytek. Panele fotowoltaiczne to dobre uzupełnienie pompy ciepła, gwarantujące niemal zerowe koszty ogrzewania domu. Dodatkowo zapewniają energię na tzw. prąd bytowy – zużywany na codzienne potrzeby.

Dodaj komentarz