Zimowy nastrój w biurze – jak go poprawić?

kolorystyka biuro

Niedobór energii, zazwyczaj jest ściśle związany z małą ilością światła. Szczególnie zimą można zauważyć, że mała ilość światła przekłada się na efektywność pracowników. Jak, więc przełamać zimową rutynę?

Zimą oprócz suplementacji witaminy D, warto dostarczyć naszemu organizmowi zastrzyku energii także w innej postaci. Rzadki kontakt ze światłem słonecznym prowadzi do pogorszenia nastroju oraz pojawienia się uczucia ciągłego znużenia. Stan ten przez naukowców nazywany jest depresją sezonową. W pracy spędzamy bardzo dużą część dnia. Dlatego szczególnie w tym miejscu warto zadbać, by otoczenie pozytywnie nas nastrajało. W tym celu oprócz sztucznego oświetlenia warto wykorzystać m.in. właściwości kolorów. Rekomendowane kolory w pomieszczeniu, gdzie pracujemy to np. niebieski, który odpowiada za kreatywność oraz intuicję, wrażliwość, a także twórcze rozwiązywanie problemów. Bardziej przyjemny klimat w biurze stworzymy za pomocą ciepłych kolorów jak pomarańczowy, łososiowy oraz żółty.

biuro oświetlenie
źródło: pixabay.com

Nie można także zapomnieć o odpowiednim doborze oświetlenia, ważną rolę odgrywa barwa światła, odpowiednio dobrana spowoduje, że łatwiej będzie się nam skupić i wykonywać powierzone nam zadania. Jeżeli w biurze przewidujemy strefę relaksu, warto by barwa była cieplejsza, ponieważ dzięki temu łatwiej będziemy się naszym pracownikom zrelaksować i odpocząć. Ważny jest także sposób oświetlenia miejsca pracy. Oświetlając biurko, warto rozważyć zamontowanie profilu LED, który oświetli całą powierzchnię pracy. W przypadku oświetlenia ogólnego warto postawić na oprawę LED, która równomiernie oświetli całą powierzchnię pomieszczenia. Profile LED mogą także pełnić funkcję dekoracyjną w biurze, jeżeli chcemy by otoczenie w którym będą pracowali nasi pracownicy było przyjemne, a miejsce pracy wyglądało schludnie, warto rozważyć zamontowanie profili LED zarówno pod sufitem, jak i przy listwie podłogowej, szczególnie w długich korytarzach takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem.

Ważnym elementem źródłem światła w biurze jest oświetlenie punktowe, ponieważ konkretny pracownik może dostosować je do swoich potrzeb. Pracownik może dopasować wysokość światła oraz kąt padania. Przed biurkiem spędzamy wiele godzin, podczas pracy przy komputerze nasz wzrok się niszczy, ważne jest by, oświetlenie jak najbardziej odciążało nasz wzrok.