Rolety dachowe – jak je dobrać?

W przypadku pochyłych okien dobrym rozwiązaniem są rolety dachowe. Rolety pozwalają udekorować okna, jednak mają dość złożoną strukturę, dzięki czemu nie są pomarszczone, niezawodnie chronią przed niepożądanym światłem bądź pozwalają skierować strumień światła w odpowiednim kierunku.

Okna dachowe są zawsze montowane pod pewnym kątem. Dlatego też tradycyjnie stosowane rolety jak tkaninowe np. noc/dzień nie sprawdzą się w tym wypadku, ponieważ tkanina nie będzie przylegała do szyby, a zwisała w dół, nie dając żadnej ochrony przed słońcem. W przypadku okien dachowych najlepiej sprawdzi się osłona, który ma wmontowany specjalistyczny mechanizm, który będzie utrzymywał tkaninę tak, by bezpośrednio przylegała do szyby. Na rynku można znaleźć różne rodzaje rolet dachowych, zazwyczaj wybierane są rolety aluminiowe.

Jednak by dobrać najlepsze rozwiązanie dla siebie, warto przyjrzeć się roletą dostępnym na rynku, czyli: żaluzją aluminiowym, tkaninowym oraz plisowanym.

Żaluzje aluminiowe– aluminium to lekki oraz trwały materiał, który nie zmienia koloru pod wpływem światła. Ten rodzaj rolet sprawdza się do otwierania okien w pionie, obracania bądź rozkładania ich. Konstrukcja jest bardzo prosta: blaszki umieszczone są jedna nad drugą, co pozwala na regulacje strumienia światła. Dodatkowo rozwiązanie to jest łatwe do czyszczenia i nie musimy się obawiać, że przez mycie na mokro ulegną zniszczeniu.

rolety dachowe
źródło: pixabay.com

Rolety dachowe tkaninowe – ten rodzaj wprowadza do pomieszczenia klasyczną i komfortową atmosferę. Rolety wykonane są z litego płótna i wyposażone są w konstrukcję montażową oraz sterującą. Mechanizm sprężynowy zapewnia równą przyczepność oraz napięcie do okna.

Rolety plisowane dachowe – są doskonałym rozwiązaniem dla małych okien na poddaszu. Dopasowują się one do szkła, tworząc elegancką atmosferę, a dzięki fałdom niezawodnie chronią przed słońcem. Konstrukcja jest tak sama, jak w przypadku pozostałych rodzajów rolet. Poziome listwy są ozdobione plisowanym materiałem, który przymocowany jest do nich sznurkiem.

To który rodzaj rolety wybierzemy, zależy od tego, co jest naszym priorytetem. Żaluzje w zależności od modelu mniej bądź bardziej chronią pomieszczenie przed nadmiernym przegrzaniem, rozpraszają światło, a nawet całkowicie zaciemniają pomieszczenie. Mogą być także elementem dekoracyjnym, który dopełni wystrój pomieszczenia. Najważniejszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest ten pierwszy, ponieważ temperatura na poddaszu jest o wiele wyższa niż w innych partiach domu. Niekiedy temperatura jest tak wysoka, że nie można normalnie korzystać z pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Dlatego roleta powinna dobrze chronić przed przenikaniem do wnętrza ciepła oraz promieni słonecznych. Dlatego w wypadku tym dobrze sprawdzają się rolety posiadające tkaninę podgumowaną, ponieważ ich zastosowanie pozwala na całkowite odcięcie dostępu światła do pokoju.