Praca z domu – jak pracować efektywnie?

oświetlenie od klusdesign

Zapewne większość osób uważa, że wykonywanie pracy w swoich czterech ścianach jest bardzo kuszącym sposobem zarabiania pieniędzy, lecz wymaga też od takiej osoby świetnej samodyscypliny, jak i wysokiej motywacji do pracy. Zatem, jak to robić dobrze? Jak skutecznie pracować zdalnie? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

Jak wygląda z pozoru praca zdalna? Otóż pozornie jest to ogromny komfort pracy, możliwość wykonywania obowiązków służbowych nawet z własnego łóżka, brak sprawującego kontrolę szefa w pobliżu i możliwość zrobienia sobie przerwy w dogodnej chwili. Brzmi to naprawdę bardzo kusząco! Niestety, poza wieloma niewątpliwymi zaletami praca z zacisza własnego domu ma również swoje wady. Jakie? Pośród tych najistotniejszych można śmiało wymienić, na przykład:

– różnego rodzaju rozpraszacze

– brak szefa nadzorującego pracę, tak, tak jest to jednocześnie i wada i zaleta – jeżeli, nie potrafimy zorganizować sobie samemu pracy to, obecność szefa w pobliżu, może nas skutecznie zmotywować do zajęcia się obowiązkami

– konieczność doskonałego zarządzania sobą w czasie pracy

Organizacja pracy zdalnej

Dlatego, nawet jeśli nie jesteśmy osobami, które są świetnie zdyscyplinowane i potrafiące oprzeć się pokusom, które odciągają nas od obowiązków to, możemy to wszystko wypracować. W jaki sposób? Odpowiedzią na to pytanie będzie podpowiedź, jak skutecznie zorganizować swoją pracę zdalną!

Dobry plan

Zacznijmy od dobrego planu, bo bez niego nie będziemy dobrymi pracownikami, szczególnie, wtedy gdy mamy pod sobą szefa, który w każdej chwili może nas skontrolować. Z tego też względu, musimy nauczyć się organizować sobie czas pracy. Otóż najlepszym na to sposobem, będzie rozpisanie sobie konkretnych planów na każdy dzień i sukcesywnie odhaczanie ich z listy. Nawet jeżeli dobrze wiemy, co mamy do zrobienia, to i tak bez dokładnego planu prawdopodobnie zajmie nam to o wiele więcej czasu. Zatem, jak dobrze zaplanować obowiązki służbowe? Po prostu zacznijmy dzień pracy od wypisania sobie wszystkiego, co danego dnia koniecznie musimy zrobić i postarajmy się określić czas, w którym koniecznie, trzeba to zrobić.

Czas pracy

Poza tym zadbajmy o optymalny czas pracy. Oczywiście, że nie ma uniwersalnego przepisu na idealny czas pracy. Jest tak, gdyż jednym lepiej będzie pracowało się od białego świtu, natomiast inni, będą produktywniejsi, wtedy kiedy się porządnie wyśpią i wstaną bez agresywnego wrzasku budzika. I tak jeśli tylko mamy możliwość, bo, np., nasza praca, polega na pisaniu artykułów, czy programowaniu, a nie kontakcie telefonicznym z klientem, weźmy pod uwagę tego typu potrzeby podczas ustalania naszego własnego trybu pracy. To właśnie tego typu indywidualne potrzeby, powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy będziemy ustalać własny tryb pracy. To zdecydowanie pomoże nam być lepszym i znacznie efektywniejszym pracownikiem, a przy tym nauczymy się oszczędzać nasz cenny czas.

Praca z domu a domownicy

Równowaga między pracą a życiem prywatnym też musi być. Pracując zdalnie, jesteśmy narażeni nie tylko na pokusy odciągające nas od pracy, ale również i na to, że będziemy pracować znacznie więcej. Kiedy już wciągniemy się w wir obowiązków służbowych, możemy zapomnieć o bożym świecie, zwłaszcza jeżeli lubimy to, co robimy. Niestety, przepracowywanie się także nie jest dobrym pomysłem, więc koniecznie zadbajmy o równowagę między pracą a życiem prywatnym. Określmy zatem maksymalną dzienną ilość czasu na pracę, zaplanujmy przerwy i trzymajmy się tego!

Miejsce pracy

Ponadto polecam również innymi sposobami oddzielić życie prywatne od zawodowego, możemy, na przykład mieć ściśle wyznaczone miejsce pracy, w którym pod żadnym pozorem nie zasiadamy po wykonaniu obowiązków służbowych, lub podczas pracy słuchać zupełnie innej muzyki niż podczas czasu wolnego. Takie sposoby pozwolą nam bardziej poczuć, że jesteśmy w pracy, choć pozornie wciąż przebywamy w swoim mieszkaniu. Zadbajmy również o odpowiednie oświetlenie biura w domu.  Starajmy się zawsze pracować w miejscu, w którym jest nam wygodnie, panuje porządek, a wszelkie niezbędne do pracy akcesoria mamy w zasięgu ręki. Miejsce to powinno być tak zlokalizowane, by nic, np., widok za oknem, nie rozpraszał nas podczas pracy.

Domowy dress code

Zadbajmy również o swój ubiór. To, że pracujemy w domowym zaciszu, wcale nie oznacza, że możemy to robić w piżamie, czy rozciągniętym dresie. Oczywiście mamy wszelkie prawo do takiego stroju, ale uwierzcie, że tylko utrudnia on skuteczną pracę. Taki typowo domowy strój może być dla nas na tyle komfortowy, że tylko będzie nas rozleniwiał. Absolutnie nie sugeruję, byście do pracy w domu wbijali się w spodnie w kant i elegancką koszulę, ale jednak zadbajmy o swój strój. Tym również odgraniczamy czas wolny od czasu pracy. Kiedy zatem wstaniemy z łóżka, zmieńmy piżamę na bardziej codzienny strój. Niech będzie on wygodny, ale przy tym na tyle schludny, byśmy mogli się w nim bez wstydu pokazać ludziom.

Jak skupić się podczas pracy w domu?

Aby dobrze wykonywać pracę zdalną z domu, unikajmy też rozpraszaczy. Podczas pracy w domu może nas, rozpraszać tak wiele czynników, jak: bałagan, konieczność wstawienia czy rozwieszenia prania, możliwość wyjścia w każdej chwili do sklepu, telewizor, media społecznościowe, telefon. Dlatego, postarajmy się jak najbardziej unikać tych rozpraszaczy. Tylko jak to zrobić?

– Starajmy się być zawsze na bieżąco z domowymi obowiązkami (pranie, mycie naczyń itp.) i utrzymujmy porządek w miejscu pracy.

– Ściągnijmy sobie specjalną aplikację blokującą strony, na które najczęściej wchodzimy. Możemy sobie określić ramy czasowe, w których owe strony będą dla nas niedostępne.

– Zanim zasiądziemy do pracy, przygotujmy sobie coś do picia i przekąskę, po którą w chwili głodu będziemy mogli sięgnąć.

– Wyciszmy telefon, by niespodziewane telefony czy SMS-y od znajomych nie odciągały nas od pracy.

– Poprośmy domowników, by w godzinach pracy nam nie przeszkadzali, nie zagadywali nas i nie rozpraszali hałasem (np. muzyką, włączonym telewizorem itp.).

Na zakończenie tego artykułu dodam jeszcze, że może się tak zdarzyć, że nie od razu wypracujemy skuteczny system pracy zdalnej. Jeśli nigdy nie pracowaliśmy w ten sposób, nic w tym dziwnego, więc zupełnie się nie przejmujmy i przede wszystkim, nie zniechęcajmy! Próbujmy różnych sposobów, różnych pór pracy, różnego systemu przerw, czy sposobów planowania. Metodą prób i błędów z pewnością w końcu dojdziemy do tego, jak naprawdę skutecznie pracować w domu.