Jak oświetlić zadaszony taras?

Oświetlenie zadaszonego tarasu to bardzo prosta sprawa. Mamy dla Was kilka porad, które sprawią, że oświetlenie waszego tarasu nie będzie dla was żadnym problemem.

Pomysłem, który może spodobać się wielu osobą to umieszczenie co najmniej jednego okna bądź świetlika dachowego. Daszek, w którym chcemy zamontować okna, powinien mieć odpowiedni spadek – powyżej 15 stopni, jeżeli będzie on mniej stromy, możemy zastosować specjalny kołnierz, który nachyla okno. Jego konstrukcja może nieco wystawać, ponad jego płaszczyznę od wewnątrz okno powinno być zamontowane pod kątem. Zapewni to szczelność: skrzynkowa podstawa wykonana jest zwykle z drewna, które pokryte jest materiałem termoizolacyjnym, a okno łączy się z obudową za pomocą kołnierza uszczelniającego. W dachu nad tarasem możemy umieścić też świetliki kopułowe, które mają kształt wystających ponad płaszczyznę kopuł bądź piramid o ściankach nachylonych pod kątem 20-45%. Świetliki mogą być wykonane z przezroczystych tworzyw sztucznych – poliakrylu bądź poliwęglanu – bądź ze szkła klejonego.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Jednak z naszego tarasu chcielibyśmy także korzystać wieczorem, do tego celu z pewnością przyda się właściwie dobrane oświetlenie. Kupując oświetlenie na zewnątrz, warto wybierać te specjalnie przystosowane. W przypadku zadaszonych tarasów warto zdecydować się na wykorzystanie opraw mocowanych do konstrukcji bądź podbitki. Zamontowanie światła centralnie pozwoli na osiągnięcie dobrego światła ogólnego. Warto zdecydować się na zamontowanie go nad stołem, to pozwala zobaczyć nam, co się na nim znajduje, szczególnie po zmroku jest to ważną rzeczą. Wokół tarasu można zdecydować się na montowanie opraw instalowanych na słupkach różnej wysokości, niskie natomiast pozwalają na zaakcentowanie poszczególnych miejsce, praktyczne i skuteczne oświetlenie zapewniają oprawy mocowane na wyższych słupkach. Warto zastanowić się także nad zainstalowaniem kinkietów na ścianie, do której taras przylega, pozwoli to nam osiągnąć rozproszone światło, które sprawdzi się szczególnie wieczorem.