Oświetlenie z czujnikiem ruchu – czy to się opłaca?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób, budując dom, decyduje się założyć w nim oświetlenie z czujnikiem ruchu. Co to takiego jest to oświetlenie z czujnikiem ruchu, jak działa i czy w ogóle się opłaca. Na te wszystkie pytania postaram się pokrótce odpowiedzieć w tym artykule.


Zatem taki czujnik ruchu najprościej mówiąc to urządzenie, które wykrywa w swoim polu widzenia ruch i na jego podstawie włącza oświetlenie w pomieszczeniu domowym. Wyróżniamy trzy typy takich czujników ruchu, które mają inną zasadę działania. I tak czujniki ruchu aktywne, radarowe, wysyłają i odbierają fale elektromagnetyczne. Natomiast czujniki ruchu aktywne, ultradźwiękowe wysyłają i odbierają fale ultradźwiękowe. No i czujniki ruchu pasywne, na podczerwień, które wykrywają zmiany w promieniowaniu podczerwonym. To właśnie o te czujniki chodzi mi najbardziej, gdyż są one najczęściej wykorzystywane w domach, dlatego też w dalszej części artykułu to właśnie na nich skupię większą uwagę.

Źródło: pixabay.com

Jak działają czujniki ruchu na podczerwień?

Jeżeli, chodzi o same czujniki ruchu na podczerwień to najczęściej, spotykamy się z czujnikami w technologii PIR, czyli pasywne czujniki na podczerwień, które działają na zasadzie wykrywania poruszających się pól ciepła. To znaczy, że ludzkie ciało emituje fale podczerwone, inaczej mówiąc ciepło. Takie czujniki ruchu posiadają detektory podczerwieni, dzięki czemu wykrywają ruch. Oczywiście jest pewne ryzyko, że taki czujnik zostanie włączony przez ciepły podmuch powietrza, taki jak: rozgrzany samochód, ciepło, które jest emitowane przez piec w kotłowni, czy też domowe zwierzę biegające na podwórku. Dlatego, aby tego, uniknąć stosuje się skomplikowane algorytmy, które rozpoznają ruch człowieka bądź też stosuje się rozwiązanie hybrydowe, które łączy rozwiązanie pasywne z mikrofalowym.

Takie czujniki ruchu bardzo często wykorzystywane są w domach do automatycznego włączania i wyłączania oświetlenia w pomieszczeniach, z których korzystamy w miarę często, lecz mimo tego przebywamy w nich przez krótki okres. Chodzi mi tutaj o takie pomieszczenia jak: toaleta, korytarz, schody, piwniczka, czy też garderoba. Od razu, wchodząc do takiego pomieszczenia czujnik ruchu, wykrywa nasz ruch, po czym włącza odpowiednie światło. Nie musimy się także martwić, że, zapomnimy wyłączyć światła, wychodząc z danego pomieszczenia. Otóż czujnik ruchu, gdy zarejestruje brak obecności w pomieszczeniu, to po krótkiej chwili wyłączy światło. Z tego też względu takie wykorzystanie czujników ruchu nie tylko, wpłynie na komfort korzystania z domu, lecz także może mieć bardzo pozytywny wpływ na oszczędzanie energii. Ile to już razy zostawiliśmy na dłuższy czas włączone światło na korytarzu albo zapomnieliśmy po wyjściu z łazienki zgasić światła.

Z powyższego artykułu wynika, że oświetlenie z czujnikami ruchu to inwestycja warta zastosowania. Otóż owe urządzenia mogą nie tylko, wpłynąć na zwiększenie komfortu domowników, lecz także mieć wpływ na ogólną energooszczędność posesji.