Jakie oświetlenie sprawi, że dom będzie bardziej przestronny?

Chcąc w pełni i komfortowo korzystać z domu, powinniśmy sprawić, aby nasze wnętrza były bardziej przestronne. Warto o tym pamiętać rozplanowując oświetlenie i okna w naszym domu.

Nawet w domach o małych metrażach możemy sprawić, że będzie on wyglądał przestronnie i świeżo. Powinniśmy korzystać nie tylko ze sztucznego oświetlenia, ale także z naturalnego. Małe pomieszczenia powinny być doświetlone dużymi oknami. Tyczy się to przede wszystkim salonów, duże okna tarasowe są nie tylko modne, ale także dodają pomieszczeniu przestronności i świeżości. Kiedy dopiero co budujemy dom, warto postawić go w taki sposób, aby był on usytuowany względem stron światła. Większość okien powinna znajdować się na południowej stronie, która jest bardziej słoneczna.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Przejdźmy teraz do sztucznego oświetlenia. Każdy rodzaj oświetlenia powinien być odpowiednio dostosowany, jak wiadomo, odpowiednie światło poprawia nasze samopoczucie oraz może zmienić postrzeganie całej przestrzeni. Oświetlając pomieszczenia, nie możemy zapomnieć o oświetleniu ogólnym. Zazwyczaj powinno się ono znajdować w centralnym miejscu, jedynym wyjątkiem jest sypialnia. W której oświetlenie nie powinno znajdować się w centralnej części, jeżeli łózko znajduje się na środku. Warto także wiedzieć, że w pomieszczeniach takich jak sypialnia i jadalnia, światło powinno odbijać się od sufitu i dopiero później rozpościerać się po pomieszczeniu. Chcąc zyskać na przestronności, w pomieszczeniu powinniśmy unikać ciężkich wiszących bardzo ozdobnych lamp, mogą one znacznie przytłoczyć pomieszczenie. Jeżeli chcemy powiększyć optycznie pomieszczenie, płaskie lampy bądź żyrandol powinniśmy zamontować w każdym pomieszczeniu. Takie światło nie tylko nie będzie nas oślepiać ale także spowoduje, że pokój będzie wyglądał na bardziej zadbany.  Chcąc sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się na jeszcze bardziej przestronne, możemy pomalować sufit na biało, dzięki czemu będzie on odbijać światło tak jak np. śnieg.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Oprócz oświetlenia ogólnego warto zainstalować także inne źródła światła jak np. kinkiety, czy lampy stojące. Szczególnie w wąskich pomieszczeniach powinniśmy zainstalować kinkiety wzdłuż ściany, dzięki temu pomieszczenie będzie wyglądać na szersze, w łazienkach, które są wąskie, oprócz takiego oświetlenia powinniśmy zastanowić się nad lustrem, które będzie zamontowane na całej szerokości ściany.