Oświetlenie pokoju dziecka – kilka przydatnych porad

Pokój dziecka powinien być urządzony funkcjonalnie i z pomysłem. W końcu to właśnie tam będzie ono spędzało większość swojego czasu. Urządzając jakikolwiek pokój, nie możemy zapomnieć o odpowiednim oświetleniu.

Przede wszystkim odpowiednia oprawa LED sufitowa

Każde pomieszczenie także pokój dziecka powinien być wyposażony w lampę sufitową. Na rynku znajdziemy wiele lamp, których przeznaczeniem jest zamontowanie ich w pokoju dziecka, warto jednak przemyśleć taki zakup, ponieważ lampa we wzorki, czy też różne postacie z bajek po pewnym czasie może się znudzić, bądź też po zmianie wystroju nie będzie już pasowała. Najlepiej wybierać lampy, które wpasują się do każdego pomieszczenia, podczas zakupu takich lamp warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, a dopiero później na ich wygląd. Chcąc połączyć obydwie funkcje, warto zastanowić się nad zamontowaniem opraw ledowych, które tworzą efekt gwieździstego nieba.

źródło: klusdesign.pl
źródło: klusdesign.pl

Oświetlenie zadaniowe i jego zastosowanie

Odrabianie lekcji jedynie przy oświetleniu ogólnym nie jest najlepszym pomysłem, wzrok dziecka mógłby się szybko zmęczyć, a jego zapał do pracy od razu by się zmniejszył. Dlatego też nie możemy zapomnieć o odpowiednim oświetleniu zadaniowym. Do tego celu możemy zastosować zarówno oprawy LED małe stojące, jak i większe oprawy LED, które staną obok biurka. Duża lampa stojąca może być dla was lepszy pomysłem, ponieważ będziecie mogli wykorzystać ją także do innych celów, np. zamiast montować dodatkowe oświetlenie punktowe koło łóżka dziecka, będziecie mogli przenieść tą oprawę i bez problemu np. przeczytać bajką dziecku.

Zwrócicie także uwagę na ustawienie biurka, starajcie się wykorzystać jak najwięcej naturalnego światła, najlepiej postawić je tak, aby okno, jeżeli nasze dziecko jest praworęczne, znajdowało się po jego lewej stronie.

Oświetlenie punktowe nie jest koniecznym wyposażeniem pokoju. Zastosowanie takiego oświetlenia może wzbogacić wystrój oraz zbudować klimatyczny nastrój. W tym wypadku możemy zamontować oprawę LED naścienną np. nad obrazem, czy też zdjęciem wiszącym na ścianie, jeżeli chcemy, aby takie oświetlenie było funkcjonalne, możemy zamontować je nad łóżkiem, może tam znajdować się także obraz, dzięki czemu będzie ono miało dwa zastosowania.