Lustro w mieszkaniu – gdzie je zawiesić?

Zwykle w wielu polskich domach, przyjęło się, że jest jedno lub dwa lustra. Jedno jest w łazience, a drugie w przedpokoju. Może jednak warto wyjść poza schemat i zawiesić lustro w innych pomieszczeniach w mieszkaniu. Taki rezultat aranżacji wnętrz z wykorzystaniem lustra może być naprawdę zaskakujący. Gdzie zatem jeszcze zawiesić lustro w mieszkaniu?

Na początek tego artykułu, napiszę, że lustro w mieszkaniu może spełniać kilka zadań. Jakich? Pierwszym i najważniejszym, szczególnie w małych pokojach to optycznie powiększenie pomieszczenia. Natomiast drugim zadaniem jest doświetlenie wnętrza. Ta rola jest szczególnie ważna w kawalerkach, jak i dużych salonach w domach jednorodzinnych. I ostatnie trzecie zadanie, czyli funkcja dekoracyjna.

I tak, jeśli, chodzi o lustro w łazience to najmniej od niego, wymagamy. Jest tak, gdyż jego obecność zazwyczaj traktujemy czysto użytkowo. Dlatego też najczęściej, zwracamy uwagę na to by, oświetlenie lustra w łazience było bardzo dobre, czym ułatwimy sobie poranne golenie, makijaż albo zabiegi pielęgnacyjne. Oczywiście niektórzy życzą sobie jeszcze, aby lustro było zaopatrzone w szklaną półeczkę na najważniejsze kosmetyki i akcesoria. Tymczasem takie odpowiednie lustro w łazience, może zdecydowanie nadać jej stylu i charakteru, nawet jeżeli nasza łazienka jest niewielka to prawidłowe zastosowanie lustra, ma sprawić, iż łazienka będzie wydawała się większa. Pamiętajmy absolutnie ważne, jest to, żeby lustro, miało styl, który będzie zbliżony do tego, który wykonany jest w łazience. Zatem przy surowych, minimalistycznych wnętrzach w zupełności wystarczy samo szkło bez opraw.

Natomiast bogata ornamentyka i duże ramy, sprawdzą się za to w większych, klasycznych i wykonanych w stylu retro łazienkach. Zaś jeżeli w łazience są rattanowe meble, sprawdzi się lustro z ramami, które również będą wykonane z rattanu. Otóż co za dużo to niezdrowo. Dlatego lustro, które ma ozdoby na szkle, a do tego ma wielokolorową ramę, wygląda dość kiczowato. Tym bardziej, gdy meble, kafelki i pozostałe wyposażenie całej łazienki, będą jakby były z całkiem innej bajki. Oczywiście kształt lustra łazienkowego również ma znaczenie. I tak poziome lustro w łazience, będzie z reguły praktyczniejsze. Jest tak, ponieważ w łazience przeważnie nie potrzebujemy, oglądać całej sylwetki. Wystarczy, jak zobaczymy siebie od pasa w górę. Poza tym lustro poziome łatwiej będzie utrzymać nam w czystości.

Natomiast jeśli zaś, chodzi o lustro w przedpokoju to głównie, pełni rolę użytkową. Z tego też względu dobrze byłoby, gdyby pozwoliło uchwycić w swoim odbiciu całą naszą sylwetkę, a więc było pionowe. Takie duże lustro w przedpokoju jest nie tylko użyteczne, ale także potrafi optycznie powiększyć takie pomieszczenie. Z racji tego coraz częściej w korytarzach, pojawiają się szafy w zabudowie, których cały front stanowi lustro. Jest to idealne, choć drogie rozwiązanie. Dlaczego? Dlatego, iż szafy „lustrzane”, mogą nawet kosztować 10 tysięcy. Pamiętajmy, że warto zwrócić uwagę, jak będzie zamontowane. Bo, jeżeli zamontowane zostanie naprzeciwko starego, zniszczonego mebla lub miejsca, w którym na co dzień, panuje bałagan to z całą pewnością, będzie dublował złe wrażenie. Tak samo, jak w korytarzu sporą taflę lustra, można wykorzystać w wąskich, ale długich pokojach, jakich nie brakuje, chociażby w budownictwie z wielkiej płyty. Otóż prawidłowo ustawione lustro na dłuższej ścianie, pozwoli optycznie zbilansować proporcje pokoju. Sprawi, iż pomieszczenie, będzie wydawało się większe i bardziej „ustawne”, niż jest w rzeczywistości.

Za to w niższym wnętrzu z kolei, na przykład w pomieszczeniu niewymiarowym, czy też poddaszowym, pionowe ustawienie lustra, które będzie sięgać od podłogi do sufitu, sprawi, że pomieszczenie, wyda się nam wyższe i nie tak przytłaczające. Ponadto zasadą jest, iż w pomieszczeniu bardzo wysokim, stosuje się lustro ułożone poziomo, a odwrotnie w niskich pomieszczeniach, dominować powinien układ pionowy. Z kolei lustro w ciemnym salonie, w którym są czarne albo brązowe tapety, spełnia rolę „rozświetlacz”. Tylko i wyłącznie wystarczy umieścić je naprzeciwko okna, aby zbierał światło i rozpraszał je po całym salonie. Otóż salon, daje jeszcze duże pole do popisu tym osobom, które chcą pobawić się efektami zastosowania lustra. Co to znaczy? Oznacza to, że w takim pomieszczeniu można połączyć ze sobą kilka mniejszych luster, które są w różnych stylach, potęgując ich efekt dekoracyjny. Oczywiście, możemy także ustawić lustro, tak żeby odbijał się w nim jakiś szczególny przedmiot, obraz, czy też grafika. Jeżeli zaś mamy taką możliwość i uzasadnia to wnętrze, możemy spróbować, podzielić część pomieszczenia szklanymi płytkami albo wkomponować niewielkie lustra w ściany boazerii.

Poza tym ozdobą samą w sobie może być lustro wolnostojące, tak jakby było oparte o ramy obrazu, czy stojaka, jakiego używa się do pokazania plakatów. Dzięki niemu można zmienić aranżację wnętrza, a możliwość obracania lustra gwarantuje różnorodność kątów patrzenia. A, co z lustrem do sypialni? Otóż nie zawsze się ono, sprawdza. Czemu? Oczywiście, że z jednej strony, potrafi doświetlić pomieszczenie, kiedy poranne słońce jest widoczne, nie tylko w oknie, lecz także jako odbicie w lustrze. Potrafi też, nadać głębi, gdy wisi nad wezgłowiem, Niestety z drugiej zaś strony, takie źle umieszczone lustro, będzie rozpraszało uwagę i nie będzie pozwalało wypocząć. Z tego też względu starożytna metoda planowania przestrzeni feng shui, wyklucza w ogóle lustro ze strefy sypialnianej. Jeśli w naszej sypialni, stoi toaletka z lustrem, to absolutnie więcej luster w tym pomieszczeniu, nie powinno być.