Jakie oświetlenie na działce ROD?

Działka na obrzeżach miasta, czyli tak zwany rodzinny ogródek działkowy, to idealne rozwiązanie dla osób, które mają dość codzienności w bloku i lubią spędzić weekend poza miastem. Jednak działka oddalona od miasta czasami może nie mieć dostępu do energii elektrycznej. Zatem, jakie oświetlenie na działce ROD?

Kolektory słoneczne
Pierwszym rozwiązaniem, może być zasilanie z kolektorów słonecznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie sami, wyprodukować prąd, który wystarczy nam do ogrzania wody, czy też oświetlenia domu. Oczywiście w przypadku oświetlenia, należy zainwestować w technologię, która pobiera jak najmniejsze ilości prądu. Kolektory słoneczne, możemy umieścić na dachu budynku. Ważne, aby były postawione w najbardziej nasłonecznionym miejscu, tam, gdzie nie będzie cienia od drzew lub innych budynków. Jeżeli chodzi o wybór oświetlenia, warunek niskiego poboru energii elektrycznej, spełnia technologia LED. Oprócz tego, że pobiera minimalne ilości energii elektrycznej, to jeszcze nie wytwarza zbyt dużych ilości ciepła podczas pracy. Dzięki małym rozmiarom, oświetlenie LED może być zamontowane niemal wszędzie.

Linia elektryczna

Natomiast drugim rozwiązaniem jest pociągnięcie linii energii elektrycznej. Najpierw oczywiście, musimy złożyć wniosek o pociągnięcie pod naszą działkę energii elektrycznej. Niestety, wiąże się to z wieloma formalnościami, pozwoleniami, okablowaniem itp. Poza tym jest to z reguły droższe rozwiązanie niż inwestycja w panele słoneczne. W przypadku paneli słonecznych ponosimy jednorazowy koszt i produkujemy prąd sami. Natomiast energia elektryczna z sieci, generuje comiesięczne wydatki.

Jeżeli zaś, chodzi o oświetlenie w ogrodzie przy naszym domku rekreacyjnym, to tutaj możemy spokojnie, zainwestować w lampy solarne, w postaci lampek wsuwanych w ziemię, kinkietów, łańcuchów świetlnych, czy także świecących kamieni, doniczek, stolików itd. Pamiętajmy o tym, że tego typu lampy po prostu delikatnie oświetlą nam ścieżkę w ogrodzie lub taras. Nie mają one dużej mocy, tworzą przyjemny półmrok. Lampy solarne, stawiamy w pełnym słońcu, nie mogą stać w cieniu. Dzięki temu akumulatorki doładują się do pełna i będą świecić z odpowiednią mocą w nocy.