Jak rozjaśnić pokój z małym oknem?

Latem może nam to nie przeszkadza, ale jesienią i zimą jest ponuro, przez co pokój z małym oknem staje się ciemny i nieprzyjemny. Zastanówmy się, jak rozjaśnić pokój z małym oknem, aby tym sposobem mieć lepszy nastrój każdego dnia.

Ściany

Odpowiedni kolor ścian to pierwszy krok do rozjaśnienia ciemnego pokoju z małym oknem. W takim przypadku warto pomalować ściany, polecamy jasną szarość, pastele, różne odcienie bieli, czy też pastelowe i słoneczne odcienie żółci. Kolory, szczególnie żółty nie powinny być zbyt intensywne, lepsze będą przygaszone odcienie.

To samo dotyczy tapet, nie mogą być zbyt ciężkie. Fajnie prezentować się będą tapety w delikatnych wzorach i kolorach. Ciekawie wyglądać będą również fototapety.

Nietypowe oświetlenie

Jeśli jesteś przed remontem, możesz rozważyć możliwość zainstalowania linii światła w swoim pokoju. Takie rozwiązanie przedstawia producent oświetlenia LED Klusdesign.pl Wejdź na jego stronę po kliknięciu w poniższe zdjęcie i zapoznaj się ze szczegółami i innymi propozycjami.

Źródło: Klusdesign.pl

Odpowiedni kolor mebli

W takim wypadku również warto wybrać jasne meble. Można zaszaleć z meblami w stylu skandynawskim, w których króluje biel i pastele. Ciekawie będą prezentować się proste meble w kolorze perłowego dębu, czy brzozowej kory. W takim pomieszczeniu powinno być jak najmniej mebli. Warto pamiętać o tym, że meble o zbyt dużych gabarytach przytłoczą wnętrze.

Podłoga

Powinna być o ton ciemniejsza od ścian i mebli. Jednak nie zbyt ciemna, warto wybrać jasny kolor z gładką strukturą, który będzie odbijał światło oraz jednocześnie powiększy trochę mieszkanie pod względem optycznym.

Kilka punktów światła

W ciemnym pokoju z małym oknem warto postawić na kilka punktów światła. Oczywiście wokół okna powinniśmy zrezygnować z ciężkich firan i grubych zasłon, które dodatkowo zabierają światło. Postawmy raczej na jasną roletę.

Jeśli chodzi o oświetlenie zadbajmy o mocne oświetlenie główne, umieszczone zazwyczaj na środku sufitu, które przyda się do oświetlenia całego pokoju. Pomyślmy o delikatnym oświetleniu sufitowym z profilami LED, które będzie tworzyło nastrój podczas oglądania filmów. Do czytania książek przyda się wysoka lampa, która będzie oświetlać książkę podczas czytania w fotelu lub na sofie. Osoby lubiące oświetlenie LED mogą pomyśleć także o oświetleniu szklanych półek.

Lustro tu i tam

W ciemnych pomieszczeniach warto stawiać na lustra, ponieważ one nie tylko świetnie rozjaśniają, ale również dają złudzenie większego pomieszczenia. Jeśli decydujemy się na szafę w takim pokoju, to wtedy warto zastanowić się nad wyborem mebla, który w skrzydle będzie miał właśnie umieszczone lustro. Możemy zamontować również mniejsze lustra, które będą pełniły funkcję dekoracyjną.

Dekoracyjne drobiazgi

Nie możemy przesadzać z ich ilością, ale warto postawić na minimalistyczne obrazy oraz zdjęcia, które będą rozjaśniać pomieszczenie.

Małe okno

Zrezygnuj z ciężkiego, drewnianego karnisza, postaw na lekkość cienkich karniszy i delikatną firanę. Zadbaj o to, aby rama okna i parapet były w jasnych kolorach, najlepiej w bieli.

Drzwi

W ciemnym pokoju z małym oknem najlepiej gdyby nie było drzwi. Wtedy wpada do niego więcej światła, ale jeśli już muszą być, to warto wybrać proste, delikatne drzwi z przeszkleniami, chociażby mlecznymi.