Jak oświetlić oczko wodne? 

Jak oświetlić oczko wodne
W dobie XXI wieku coraz częściej na posesjach prywatnych, tak jak i przy obiektach komercyjnych spotkać można oczka wodne. Jest tak, gdyż są one idealnym dodatkiem do zadbanych ogrodów lub trawników. Nadają one bowiem jeszcze bardziej naturalnego wyglądu tym miejscom. Wbrew pozorom wykonanie takiego oczka wodnego nie jest trudne, natomiast w sklepach nie brakuje artykułów, które są niezbędne do jego wykonania. Ale koniecznie pamiętajmy przy projektowaniu oczka wodnego, aby je odpowiednio oświetlić. Dlaczego jest to takie ważne? 

Dlatego, iż takie rozmieszczone światło z lamp wzdłuż brzegu albo pod powierzchnią wody pozwoli nam po zmroku zdecydowanie wydobyć kształt oczka, a także znajdujących się w jego pobliżu roślin i formacji. Zatem, jak oświetlić oczko wodne, by uzyskać zadowalające efekty?
Tak więc najlepiej jest jeżeli za wykonanie samego oczka wodnego, jak i jego oświetlenia zajmiemy się jeszcze na etapie budowania samego domu. Dzięki temu wykonanie oczka wodnego i doprowadzenie do niego instalacji elektrycznej, która zasila reflektory i lampy, sprawi Nam najmniejszy problem.
Natomiast jeżeli oczko wodne wbudujemy już w istniejącym ogrodzie, to absolutnie musimy przygotować się na konieczność przekopania go, co wiąże się z dokonaniem pewnych zniszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie lamp solarnych, które wyposażone są w baterie słoneczne. Dzięki czemu ładują się za dnia, przez co nie ma potrzeby podłączania ich do instalacji elektrycznej.
Źródło: pixabay.com
Natomiast jeśli zdecydujemy się na oświetlenie oczka wodnego, które zasilane jest z sieci, to musimy zadbać o wykonanie bezpiecznej instalacji. Najlepiej użyć lamp, które będą zasilane prądem o napięciu 12 albo 14 V. Z tego też względu konieczne będzie zastosowanie rozdzielnicy z transformatorem. Ważne jest, aby takie urządzenie miało solidnie i szczelnie wykonaną obudowę. A moc transformatora powinna być prawidłowo dopasowana do łącznej mocy wszystkich lamp, które zostaną do niego podłączone, dlatego też należy bardzo dokładnie zaplanować zakup. Taką moc oświetlenia sumujemy i do wartości, którą otrzymamy dodajemy jeszcze zapas w wysokości 15 % całości. Jeśli chodzi o kable, które doprowadzają prąd, to powinny być szczelnie zaizolowane i umieszczone od 20 do 50 cm pod ziemią. Taka jakość instalacji jest bardzo istotna, szczególnie gdy planujemy wykonać oświetlenie podwodne.
Co do rodzaju oświetlenia oczek wodnych to w dzisiejszych czasach w sklepach mamy szeroką gamę produktów, z którego każdy z nich znajduje nieco inne zastosowanie. I tak:
– Reflektory nadbrzeżne, służą do kierunkowego oświetlenia roślin. Absolutnie nie są wodoszczelne, dlatego też należy umieszczać je na brzegu, nie w wodzie.
– Reflektory maskowane, jest to odmiana reflektorów ukrytych w obudowach, które imitują inne obiekty, takie jak np., kamienie. Świetnie sprawdzają się jeśli nie ma innej możliwości ukrycia oświetlenia.
– Lampy pływające, zwykle mają one formę wodoszczelnych kloszy, które są umieszczone na niezatapialnych podstawach. Wyglądają bardzo ciekawie i pozwalają stworzyć niezwykły, bajkowy klimat w naszym ogrodzie.
– Reflektory podwodne, ich obudowa jest wodoszczelna, co pozwala umieszczać je pod powierzchnią wody i uzyskać bardzo ciekawe efekty świetlne. Takie oświetlenie podwodne pozwala oświetlić dno, dzięki czemu  także po zmroku widoczne są rośliny i ryby, które zamieszkują oczko wodne.
– Lampy solarne, wyposażone są one w baterie słoneczne, dzięki czemu nie wymagają żadnego podłączenia do sieci elektrycznej. Czujniki zmierzchowe automatycznie same uruchamiają lampy, dlatego też nie wymagają one od nas żadnej obsługi, W sklepach są dostępne w formie nadbrzeżnej albo pływającej. W żadnym wypadku nie mogą być stosowane jako oświetlenie podwodne, gdyż woda blokuje promieniowanie słoneczne, które jest niezbędne do ładowania baterii.