Jak oświetlić halę produkcyjną?

hala produkcyjna

Jak oświetlić halę produkcyjną? To pytanie zadaje sobie każdy inwestor, który taką halę produkcyjną ma. Mając to na uwadze w tym artykule, postaram się odpowiedzieć na to pytanie.


Prawdą jest, że niezależnie od wielkości powierzchni hali, realizowanych w niej procesów produkcyjnych i ilości pracowników, to każda sala produkcyjna wymaga odpowiedniego oświetlenia. Taki dobór źródeł światła, a także ich optymalne rozmieszczenie ma kluczowy wpływ nie tylko na optymalizację kosztów ponoszonych z tytułu oświetlenia, ale także przyczynia się do zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa i komfortu pracy oraz znacznej redukcji liczby popełnianych błędów w procesie produkcyjnym. Jak zatem oświetlić halę produkcyjną?

oświetlenie hali produkcyjnej
Źródło: pixabay.com

Hala produkcyjna to hala, która nie ma wysokich regałów i urządzeń. Dlatego też taką halę możemy oświetlić zarówno w sposób liniowy, poprzez ciągi świetlne, jak również lampami typu highbay. Jednak, tworząc ciąg lamp, zapłacimy zdecydowanie więcej pieniędzy. Dlaczego tak jest? Dlatego, iż każda linia musiałaby być stosunkowo blisko siebie, żeby idealnie doświetlić każdy metr kwadratowy. Otóż normy zakładają odpowiednią ilość LUXów na stanowisku pracy i ten warunek absolutnie musi być spełniony. Natomiast lampy typu highbay rozpraszają światło po okręgu, co zdecydowanie ułatwia uzyskanie prawidłowej ilości światła w każdym miejscu na hali.

Na sam koniec tego artykułu, dodałabym tylko, że jeżeli decydujemy się na taką inwestycję, jaką jest oświetlenie hali produkcyjnej, to róbmy to z głową. A najlepiej było by, gdybyśmy zostawili to profesjonalistom. Nie zawsze tanio znaczy rzeczywiście tanio. Niski nakład na taką inwestycję może odbijać się czkawką miesiącami lub latami.