Co zrobić, kiedy sąsiad świeci w okno?

co zrobić, kiedy sąsiad świeci w okno

Zbyt mocne oświetlenie z zewnątrz w środku nocy nie jest przyjemne dla nikogo. Światło w nocy nie pozwala zasnąć, zakłóca naturalne zasypianie. Wtedy denerwujemy się na lampy zainstalowane zbyt blisko naszych okien lub na sąsiada, którego lampy świecą wprost w nasze okno. Sprawdźcie co zrobić, gdy zbyt mocne oświetlenie ulicy lub ogrodu zaczyna przeszkadzać.

Grube, ciemne rolety

Najskuteczniejszym rozwiązaniem bez wchodzenia w konflikt z sąsiadem jest zainstalowanie w oknach grubych, ciemnych rolet, które nie przepuszczą światła z zewnątrz. Jeżeli rolety materiałowe nie pomogą, zastanówmy się nad zainstalowaniem rolet zewnętrznych.

Rolety, czy żaluzje?

Jeżeli jeszcze zastanawiacie się nad zamontowaniem żaluzji, to od razu mówimy, że rolety dają lepszy efekt, skuteczniej zatrzymują światło. Na żaluzjach będą prześwity i połyski, szczególnie jeżeli mamy metalowe żaluzje.

Zwróć uwagę sąsiadowi

Zawsze możemy udać się do sąsiada i poprosić go o zmianę kąta oświetlenia. Możemy poinformować go, że jego oświetlenie bardziej rozjaśnia nasze pokoje, niż jego podwórko, czy chodnik pod domem. Jeśli mamy dobrego sąsiada, na pewno nas zrozumie i poprawi nachylenie oświetlenia. Jednak nie możemy mu zakazać włączania światła.

Jeżeli uwaga nie pomoże

Jeżeli zwrócenie uwagi nie pomoże, możemy zasięgnąć porady prawnej w tej sprawie. Otóż, Art. 144 kc. zabrania wykonywania działań, które „zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę (…)”.

Pomóc nam może również art. 51 § 1 k.w., który dotyczy między innymi zakłócania spokoju i spoczynku nocnego poprzez hałas, alarm lub inne czynności. Karą za wykroczenie może być areszt, grzywna lub ograniczenie wolności.