Zasłony czy rolety – czym zasłonić okno?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że okno jest elementem wnętrza które wymaga prawidłowej oprawy. Producenci w obecnych czasach naprawdę wzięli sobie to głęboko do serca, gdyż na rynku polskim, jak i zagranicznym jest bardzo bogata i szeroka oferta elementów, którymi można oprawić nasze okno. Z tego też względu warto zastanowić się, którego produktu potrzebujemy, co będzie najlepsze dla naszego mieszkania.

Otóż jest tak, że zasłony, rolety czy żaluzje pełną nie tylko funkcję dekoracyjną, często o ich wyborze decyduje inny ważny aspekt, jakim jest praktyczność. Najważniejszy jest jednak dostęp do okna. Dlaczego? Ano dlatego, że możliwość wygodnego otwierania okna i wietrzenia pomieszczenia to podstawa. Takie odpowiednie zaaranżowanie dekoracji okiennej powinno dawać efekt dobrego oświetlenia w dzień i zaciemnienia w nocy.
Z reguły większa część osób przyzwyczajona jest do tradycyjnego sposobu dekoracji okna, czyli firanki i zasłonki. Rozwiązanie to wciąż funkcjonuje w niektórych domach i będzie funkcjonowało nadal, dlatego warto by było wskazać na jego wady. Otóż powieszenie firany zmniejszy przestrzeń pokoju, ogranicza widoczność tego, co za oknem. Dlatego też zamiast takiego zestawu można zastosować inne, odmienne, ciekawe i powodujące, że nasze mieszkanie zyska inny, nowy wymiar.

Czym zasłonić okno?

Zasłony
Powieszenie w oknach wyłącznie samych zasłon to też dobry pomysł. Otóż takie dobre gatunkowo, ciężkie zasłony na pewno spełnią swoją funkcję.  Zasłony w oknach śmiało mogą chronić nas przed wzrokiem obserwatorów zza okna oraz dokładnie zaciemnić pomieszczenie nocą.
zasłony czy rolety
Źródło: pixabay.com
Rolety
Kolejnym rozwiązaniem stosowanym w dekoracji okna są rolety. Takie standardowe rolety posiadają kasetkę, do której zwijany jest materiał, kiedy odsłaniamy okno. W ofercie firm zajmujących się montażem rolet na okna, naprawdę znajdziemy bogatą i szeroką gamę materiałów, w tym różnych kolorów, faktur, czy też przezroczystości. Wszystko na potrzeby klienta.
Żaluzje
Żaluzje to trzecia i zarazem ostatnia propozycja dekoracji okna. Owe żaluzje to żaluzje drewniane, które są ekologiczne i wykonane z naturalnych materiałów. Dlatego na pewno świetnie będą wyglądały w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Jeszcze innym rodzajem żaluzji są żaluzje plisowane, które powstają w wyniku plisowania materiałów. Niestety nie dają one możliwości uchylenia, tak jak tradycyjne żaluzje.
Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com
W dobie XXI wieku spotkałam oczywiście osoby, które pozostawiają okno bez jakiejkolwiek ozdoby. Osoby te pragną delektować się posiadanym widokiem za oknem. Tych osób, które chcą zdecydowanego minimalizmu jest znacznie mniej. Dlatego też mając to na uwadze powyżej przedstawiłam sposoby dekoracji okien, które są uniwersalne i mogą służyć jako inspiracja w trakcie urządzania domu.

One thought on “Zasłony czy rolety – czym zasłonić okno?

Comments are closed.