Wyśpij się – sprawdź, jak zaciemnić sypialnię

Jak zaciemnić sypialnię

Masz problem ze snem? Światło z ulicy nie daje Ci spać lub pracujesz w nocy, a w dzień chcesz się wyspać? Do zdrowego snu potrzebujemy ciemnego pomieszczenia, jednak w każdej sypialni mamy okno przez które wpada światło z ulicy w nocy, a w dzień nie pośpimy przez światło słoneczne. Sprawdź najlepsze sposoby na zaciemnienie sypialni.

Zaciemnienie pomieszczeń z zewnątrz

  • Montaż rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne idealnie zaciemniają sypialnię i nie przepuszczają promieni słonecznych, czy oświetlenia z lamp ulicznych, czy bardzo intensywnie oświetlonego domu sąsiada. Nie tylko świetnie zaciemniają pomieszczenie, ale również są barierą dźwiękoszczelną.
Przez to mniej hałasów z zewnątrz dostaje się do domu. Co więcej, rolety wyprodukowane z myślą o oszczędzaniu ciepła mają specjalistyczną budowę.

  • Moda na okiennice

Zane są od wieków i ich popularność nie przemija. Zamknięcie okiennic dobrze zaciemnia pomieszczenie, ale przepuszcza drobne wiązki światła. Wyglądają stylowo, ale nie chronią przed utratą ciepła.

  • Markizorolety

Pełnią funkcję markiz oraz rolet. Bardzo dobrze chronią pomieszczenie przed światłem. Ich specjalistyczna budowa pozwala na uchylenie markizy nawet pod kątem 180 stopni. Dzięki temu rozwiązaniu możemy sterować stopniem zaciemnienia pomieszczenia. Najnowsze modele mają wbudowane automatyczne sterowanie – w czasie słonecznej pogody markizy rozwijają się, a deszcz oraz wiatr powoduje zwijanie się markizorolet.

sposoby na zaciemnienie sypialni
Źródło: pixabay.com

Zaciemnienie pomieszczeń wewnątrz

W tym celu możemy zamontować rolety wewnętrzne, żaluzje metalowe, czy drewniane, poziome lub pionowe. Dokładny opis rolet i żaluzji znajdą Państwo tutaj (klik).

Jednak zaciemnienie pomieszczeń wewnątrz to nie tylko zasłonięcie okien, to również dobranie odpowiedniej kolorystyki pomieszczenia. Z pewnością dobremu snu nie sprzyjają żywe kolory na ścianach. Do sypialni zaleca się pastelowe fiolety, błękity, beże, czy odcienie kremowe. Unikamy czerwieni, jaskrawej zieleni, szafirów, pomarańczy, czy żółci. Za ścianach nie powinno być zbyt dużo wzorów, obrazów i innych ozdób rozpraszających uwagę i utrudniających wyciszenie się.

Odpowiednie ustawienie łóżka

Łóżko powinno być ustawione jak najdalej od okien i ścian, przez które słychać hałas, np. przy ścianie od korytarza, czy łazienki. Łóżko nie powinno stać pomiędzy oknem, a drzwiami. W sypialni nie powinniśmy mieć sprzętów elektronicznych, ponieważ one zakłócają zdrowy sen.

Przedstawiliśmy kilka sposobów na to, jak zaciemnić sypialnię. Który z nich jest według Ciebie najlepszy? Może stosujesz u siebie już któreś rozwiązanie? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach 🙂