Jak urządzić i oświetlić pralnię z suszarnią?

oświetlenie pralni

Pralnio-suszarnia to bardzo przydatne pomieszczenie w każdym domu. Ułatwia pranie i suszenie ubrań. Jednak przy urządzaniu takiego pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Sprawdźcie z nami, o czym trzeba pamiętać przy budowaniu pralni z suszarnią.

Pralnia na poddaszu w piwnicy, czy na parterze?

Najlepszym miejscem do utworzenia pralni i suszarni jest poddasze. Najlepiej, jeżeli jest ono umieszczone blisko łazienki, wtedy wszyscy będą mieli blisko do wrzucenia brudnych ubrań do kosza na brudną bieliznę. Gdy mamy dużo wolnej przestrzeni, możemy zamontować linki do wieszania brudnego prania. W przypadku, kiedy nie mamy tak wiele wolnej przestrzeni, warto zastanowić się nad zakupem suszarki.

Jeżeli nie mamy poddasza, ale za to mamy piwnicę i trochę wolnego miejsca, zawsze możemy właśnie tam postawić pralkę. W tym przypadku można pomyśleć nawet o zsypie na brudne ubrania, który będzie dużym ułatwieniem.

Jednak czasami, zdarza się, że nie mamy ani piwnicy, ani poddasza, ale za to mamy parter z wyjściem do ogrodu, które warto wykorzystać. W tej sytuacji warto pomyśleć nad umieszczeniem suszarni na parterze, blisko pomieszczenia z wyjściem do ogrodu. Wtedy podczas słonecznych dni możemy suszyć pranie na świeżym powietrzu.

oświetlenie pralni
Źródło: pixabay.com

Wietrzenie pomieszczenia

Podczas suszenia ubrań w powietrzu jest wiele wilgoci, dlatego warto zadbać o odpowiednią wentylację. W celu odpowiedniego przepływu powietrza, pomieszczenie powinno być wyposażone w kanał wentylacyjny, a w drzwiach musi być zamontowana kratka, która będzie zapewniała doprowadzanie powietrza.
W suszarni można również zamontować wentylator i włączać go, gdy suszymy pranie. Ewentualnie, w sklepach są dostępne modele z wbudowanym czujnikiem wilgoci, który włącza się sam, kiedy tylko poziom wilgoci będzie zbyt duży. Dodatkowym bardzo dobrym rozwiązaniem jest okno, które zawsze można uchylić zapewniając dopływ świeżego powietrza.

Oświetlenie w pralni i suszarni

W pralni i suszarni najlepiej zamontować oświetlenie LED. Jest to rozwiązanie, które daje dużo światła przy najmniejszym zużyciu energii elektrycznej. Co więcej, możemy podłączyć do niego sterownik z czujnikiem ruchu, który będzie wyłączał światło, kiedy nie będzie ruchu w suszarni, a my zapomnimy wyłączyć światło. Czujnik trzeba umieścić w miejscu oddalonym od promienników ciepła i miejsc cyrkulacji powietrza, które mogą powodować jego nieprawidłowe działanie.

Ogrzewanie w pralni i suszarni
W tym miejscu nie przebywamy cały czas, ale montaż ogrzewania również jest niezbędny. Dzięki niemu unikniemy zbyt dużej wilgotności powietrza zimą oraz w chłodne letnie dni.