Jak samodzielnie oświetlić blat w kuchni?

Oświetlenie liniowe świetnie sprawdzi się do oświetlenia kuchni, szczególnie do oświetlenia blatów, barków, półek, czy też gablot. Takie systemy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich montaż był łatwy, a więc każdy mógł sam oświetlić blat, czy też inny interesujący go mebel.

Najprościej do tego celu wybrać długą oprawę LED – najczęściej robioną na zamówienie, tak aby idealnie wpasowała się w nasze meble. Niestety nie w każdym przypadku sprawdzi się takie rozwiązanie, chcąc zamontować takie oprawy, szafki kuchenne powinny być całkowicie równe. Zazwyczaj boki szafek wystają na około 2 mm, co utrudni zamontowanie jednej długiej listwy.

Jeżeli mamy taką sytuację, warto zdecydować się na dwie oddzielne oprawy LED. Najpierw jednak dokładnie mierzymy nasze meble, a dopiero później szukamy oprawy o odpowiedniej długości. Oprócz oprawy LED musimy także pamiętać o zakupie zasilacza, magistrali zasilającej oraz włącznika oświetlenia. Zasilacz dobieramy tak, aby jego moc była większa od mocy pobieranej przez oprawy do niego podłączone. Magistrala pozwoli nam na łatwiejsze połączenie opraw z zasilaczem, może ono nawet połączyć do zasilacza cztery oprawy. Jeżeli zastosujemy więcej niż 4 oprawy, powinniśmy zamontować kolejną magistralę, którą połączymy z poprzednią.

Kiedy już wszystkie przedmioty są gotowe, musimy przygotować narzędzia, potrzebne będą nam:

  • Wiertarka
  • Wiertło o średnicy 10 mm
  • Pistolet do klejenia na gorąco
oświetlenie blatu w kuchni
źródło: pixabay.com

Kiedy wszystko jest już pod ręką czas na wywiercenie otworu o średnicy 10 mm w dnie szafki. Warto założyć jakiś margines, dzięki któremu oprawa będzie znajdować kilka centymetrów od krawędzi dolnej płyty. Przez wywiercony otwór przeciągamy przewód oprawy. Następnie suszymy suchą szmatką, czy też chusteczką z kurzu dno szafki, a następnie zrywając papier zabezpieczający taśmę, którą pokryta jest od spodu nasza oprawa, przyklejamy ją do dna szafki. Tę czynność musimy wykonać bardzo dokładnie i precyzyjnie, musimy pilnować, aby była ona równolegle zatwierdzona do krawędzi szafki. Listwa LED musi być przyklejona w takim sposób, że zakryje ona otwór przelotowy przewodu. Następnie wiercimy otwór o średnicy 10 mm w rogu górnej płyty szafki. Odsuwamy półkę w szafce, po czym przez przewiercony otwór przeciągamy przewód. Przewód kleimy po wewnętrznej krawędzi szafki, tak by nie przeszkadzał w użytkowaniu szafki oraz nie szpecił jej.

Przewody, które były wprowadzone na górę z opraw zamontowanych pod szafkami, powinniśmy spiąć ze sobą za pomocą magistrali, następnie gniazdo magistrali podłączamy do zasilacza. Natomiast do zasilacza podłączamy przewód sieciowy z włącznikiem manualnym, podłączamy do gniazda 230 V.