Rolety, czyli najlepsza ochrona przed upałem

rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne, okiennice oraz markizy pomogą Ci ochronić się przed upałem. Osłony zewnętrzne zatrzymują ciepło, zanim jeszcze to przedostanie się do środka. To powoduje, że skuteczniej zabezpieczają pomieszczenie przed nagrzaniem niż np. rolety wewnętrzne.

Wybierając rolety, okiennice i żaluzje warto wybierać te z ruchomymi lamelkami, ponieważ będziemy w stanie kontrolować ilość światła i powietrza, jakie przedostaje się do wnętrza. Jeżeli chcesz się uchronić przed upałem, jeszcze bardziej powinieneś zadbać o zacienienie najbardziej nagrzewającej się części domu. Najprościej osłonić to miejsce markizami montowanymi do ściany. Warto zdecydować się na takie, w których można regulować kąt nachylenia. Pozwoli to nam na dopasowanie położenie markiz do zmieniającego się w ciągu dnia kąta padania promieni słonecznych. Osłony te mogę mieć rozpiętość 4 m i długość nawet do 7 m.

Naturalnym sposobem na przyjemnie chłodzący cień dadzą również pnącza porastające trejaże oraz pergole bądź rozwieszone na nich maty zacieniające.

zasłonięte okna
źródło pixabay,com

Jeżeli masz problem z nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń na poddaszu, powinieneś się zastanowić nad zamontowaniem osłon, które montuje się bezpośrednio do okien połaciowych. Najlepsze efekty dadzą rolety zewnętrzne z aluminiowych profili, które nawet podczas bardzo dokuczających upałów mogą znacznie zmniejszyć odczuwalną temperaturę wewnątrz, a dodatkowo całkowicie zaciemnią pomieszczenie.

Jeżeli jednak zależy ci na roletach, które ochronią Cię przed upałem, jednak nie zasłonią widoku i nie zaciemnią pomieszczenia, to powinieneś wybrać markizy z tkaniny siatkowej montowane na oknach dachowych. Markizy takie są bardzo skuteczne i są w stanie zatrzymać nawet do 95% promieni słonecznych.