Rodzaje oświetlenia w biurze

oświetlenie biura LED

Praca biurowa wymaga od pracowników skupienia, uwagi i często kreatywności. Pracownik w biurze powinien mieć odpowiednie oświetlenie, które będzie go pobudzać do pracy. Sprawdź z nami, jakie rodzaje oświetlenia warto zastosować w biurze, aby pozytywnie wpływało na jakość pracy Twoich pracowników. Jakie powinno być prawidłowe oświetlenie w biurze?

Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na ilość światła wzrasta. Dorośli potrzebują go zdecydowanie więcej niż dzieci w wieku szkolnym. Nieodpowiednie doświetlenie stanowiska pracy może spowodować pogorszenie wzroku.

Minimalne poziomy natężenia oświetlenia w miejscu pracy:

  • Stanowiska biurowe powinny być oświetlone na poziomie 500 luksów. Szczególnie, jeśli osoby pracują przy komputerze.
  • Na stanowiskach, gdzie są wykonywane prace techniczne, czy projektowe konieczne jest oświetlenie na poziomie minimum 750 luksów.
  • Przy kopiowaniu dokumentów, segregowaniu oraz na recepcji oświetlenie powinno mieć natężenie minimum 300 luksów.
  • W przypadku oświetleń magazynów, czy archiwów wystarczy 200 luksów.

Dokładne normy i zasady dotyczące prawidłowego oświetlenia w miejscu pracy znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Oświetlenie na stanowiskach pracy musi być zgodne z normą PN-EN 12665:2008 i PN-EN 12464-1:2012.

Źródło: pixabay.com

Rodzaje oświetlenia:

Wyróżniamy trzy rodzaje oświetlenia. Pierwszym z nich jest oświetlenie pośrednie, kierowane w stronę ścian, czy sufitu. Dopiero po rozproszeniu dociera do płaszczyzny roboczej. Ten rodzaj oświetlenia daje poczucie jasnej, otwartej przestrzeni. Daje duży komfort pracy. Odpowiednie rozproszenie światła wyeliminuje cienie.

Kolejny rodzaj to oświetlenie bezpośrednio pośrednie, czyli zapewniające dopływ światła z góry do dołu, a także dociera z dołu na sufit. Ten rodzaj oświetlenia zwiększa jasność i komfort widzenia.

Ważne jest również oświetlenie rozproszone, w przypadku którego ważne jest oświetlenie dużych, jasnych powierzchni. Źródłem takiego oświetlenia są oprawy montowane na suficie. Ten typ oświetlenia redukuje cienie do minimum, a także zabezpiecza przed efektem olśnienia. Jest najlepsze do wszelkich prac biurowych.

Jeżeli zależy nam na prawidłowym oświetleniu biura warto połączyć w nim te 3 rodzaje oświetlenia. Pamiętajmy również, że oświetlenie w biurze powinno być pozbawione kontrastów i bezcieniowe. Warto również pomyśleć o tym, aby przechodząc przez poszczególne oświetlenia stosunek światła nie był większy niż 5 do 1, gdyż w takim przypadku oczy nie odczują zbyt mocnej różnicy przy oświetleniu.