Oświetlenie strefy nauki – podstawowe zasady

 Każdy kto ma dzieci doskonale wie, że muszą one mieć komfortowe warunki, aby się uczyć i odrabiać lekcje. Dlatego też rodzice tych dzieci powinny stworzyć im najlepsze warunki do przyswajania wiedzy. Takie odpowiednio zaaranżowane miejsce do nauki w domu może ustrzec nasze pociechy przed wadami wzroku i wadami postawy.

Jednym z podstawowych i największym zagrożeniem przy urządzaniu prawidłowego miejsca pracy dla naszego dziecka jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Takie dobre oświetlenie w znacznym stopniu wpływa na wzrost koncentracji i poprawę wyników w nauce. Jak zatem oświetlić strefę nauki naszego dziecka? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

Jak oświetlić strefę nauki?

  • Oświetlenie punktowe
Do pisania, czytania, czy też pracy przy komputerze wskazane jest oświetlenie punktowe. Aby oświetlić biurko naszego dziecka możemy wykorzystać zarówno lampę zawieszoną, jak i tradycyjną lampę stojącą. Gdy nasze dziecko jest praworęczne powinniśmy ustawić mu lampkę na biurku po przeciwnej stronie. Rozwiązanie to pomoże w tym, by nie zasłaniało sobie światła podczas pisania. Oczywiście leworęczni uczniowie powinni mieć taką lampę umieszczoną po prawej stronie.
Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com
  • Odpowiednia odległość
Istotna jest również odległość między źródłem światła, a biurkiem. Wyliczono, że optymalna odległość to pomiędzy 35, a 50 cm. Gwarantuje ona odpowiednie natężenie światła padającego na książki i zeszyty. By uniknąć efektu oślepienia, który może być spowodowany odbiciem światła od blatu, warto wybrać biurko o matowej bądź ciemnej powierzchni.
  • Rodzaj oświetlenia
Otóż dla oczu najbardziej przyjazne jest światło dające źródła halogenowe, które przypomina dzienne, białe i skrzące. Światło to także w naturalny sposób oddaje rzeczywiste kolory, a dzieciom łatwiej skupić się przy nim na pracy. Taka biurowa lampka śmiało może świecić nawet przez wiele godzin, ale bądźmy spokojni, nie musimy martwić się o wysokie rachunki. Aby tak było musimy tylko zastosować np., żarówki halogenowe, które dają 30 % oszczędności energii. Możemy też wybrać lampy wykorzystujące technologię LED, czyli diod emitujących światło. Największe zalety LED–ów to wyjątkowa trwałość, bardzo długi okres użytkowania i oszczędność energii.
Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com
  • Oświetlenie ogólne
Poza oświetleniem biurka lub stołu do pracy należy zadbać też o oświetlenie ogólne. Oświetlenie to ma za zadanie rozjaśnić przestrzeń wokół miejsca do nauki. Do tego zadania odpowiednie będą lampy, które dają możliwość przyciemniania, w zależności od pory dnia oraz ilości światła dziennego, jakie wpada do pokoju, w którym dziecko odrabia lekcje, możemy wówczas odpowiednio regulować natężenie światła.