Niebieskie diody LED – zastosowanie

Niebieskie diody LED – zastosowanie

Budowa diody emitującej niebieskie światło LED została opracowana przez trójkę japońskich naukowców, którzy w 2014 roku otrzymali za to nagrodę Nobla z fizyki.

Dioda elektroluminescencyjna jest elementem półprzewodnikowym. Elektroluminescencja polega na bezpośredniej zmianie energii elektrycznej na światło. W połowie XX wieku amerykański inżynier Nick Holonyak opracował pierwszą diodę LED, która emitowała światło widzialne. Dioda ta wykorzystywała potrójny związek galu, arsenu i fosforu z arsenkiem galy jako emitera co spowodowało, że emitowała ona kolor czerwony. Następnie zaczęto wykorzystywać fosforek galu, co pozwoliło produkować diody świecące na zielono. Jednak dopiero po 40 latach udało się stworzyć diodę, która emituje niebieskie światło. Niebieska dioda LED była kluczowym elementem, który pozwolił opracować energooszczędne jasne i trwałe źródło białego światła, które możemy otrzymać z połączenia trzech barw – niebieskiej, czerwonej i zielonej.

dioda LED
źródło: pixabay.com

LED-y są dużo lepsze od tradycyjnych żarówek i to tak naprawdę pod każdym względem są naprawdę ważnym wynalazkiem dla ludzkości. Przede wszystkim dlatego, że nie zawierają rtęci, która jest bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia. Dodatkowo zajmują mniej miejsca niż żarówki, czy świetlówki. Ich kolejnymi zaletami jest mniejsza emisja ciepła, dlatego są zdecydowanie bardziej wydajne. Jasność jedno watowej diody LED może dochodzić nawet do 300 lumenów. W przypadku tradycyjnej żarówki wyniki nie przekraczają 16 lm/W. Diody LED są dobrym wyborem także dlatego, że cechuje je dłuższa żywotność, która wynosi nawet do 100 000 godzin – w przypadku zwykłej żarówki jest to jedynie 1000 godzin. Wiele badań mówi o tym, ze za około 20 lat wszystkie źródła światła zostaną zastąpione przez LED-y.

Warto także powiedzieć, że niebieska dioda LED nie tylko pozwoliła na budowę źródła światła emitującego białą barwę, ale to odkrycie przyczyniło się także do powstania niebieskich laserów, które mają naprawdę szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie. To właśnie pośrednio dzięki nim powstałą drukarka laserowa, która podczas drukowania wykorzystuje niebieskie światło.