Kryształowe żyrandole – jak o nie dbać?

jak dbać o żyrandol kryształowy

Założę się, że większość z nas, ma w swoim domu, choć jeden kryształowy żyrandol. Jest tak, gdyż takie kryształowe żyrandole są nie tylko piękne, ale także powalają wszystkich naszych gości na kolana swoim blaskiem. Ale czy na pewno, wiemy, jak o nie dbać? Nie jestem tego tak do końca pewna! Dlatego też, mając to na uwadze w tym artykule, napiszę Wam, jak i czym możemy je umyć. Pamiętajmy o tym, iż stanowią one piękną ozdobę wnętrza, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że są czyste. Otóż kryształowe żyrandole dość często, pokrywają się kurzem, a ich czyszczenie jest naprawdę bardzo czasochłonne.

Dlatego tak ważne jest, by czyścić je systematycznie, dokładnie myć, szczególnie te elementy kryształowe. Niestety dla większości osób jest to kłopotliwa czynność, jednak nie powinna zniechęcać w sytuacji chęci zakupu, ponieważ efekt końcowy jest tego wart. Takie porządne czyszczenie żyrandoli ze szkła kryształowego jest niezbędne, bo w przypadku zaniedbania, stracą one swoją urodę i wbrew temu, czego od nich oczekujemy, zaczną szpecić nasz dom. Ich dość mocno skomplikowana konstrukcja, wymaga od nas bardzo szczególnego podejścia w zakresie ich czyszczenia.

Po pierwsze, pamiętajmy o systematycznej konserwacji żyrandoli kryształowych. Otóż zabierając się za czyszczenie kryształowych żyrandoli, wystarczy, jak w trakcie normalnego dnia gospodarczego, odkurzymy je przy pomocy specjalnej miotełki. Jeżeli, będziemy robić to w miarę regularnie, wówczas zapobiegniemy nadmiernemu gromadzeniu się pyłków. Jednak, jeśli dojdziemy do wniosku, iż nasze żyrandole są mocno zanieczyszczone wewnątrz, to zdecydowanie musimy podjąć skuteczniejsze kroki. Mam tutaj oczywiście na myśli gruntowe czyszczenie kryształowych żyrandoli. Zatem, kiedy chcemy, przeprowadzić gruntowne czyszczenie naszych żyrandoli, to wówczas, musimy zacząć od odłączenia ich od prądu i zdjęcia z sufitu. Jak już całkiem, rozmontujemy żyrandole, to przechodzimy o krok dalej, czyli od oddzielenia od siebie elementów, które zostały wykonane z różnego rodzaju materiałów. Jest to ważne, ponieważ każdy z nich, będziemy czyścić w zupełnie inny sposób. I tak żarówki po wyjęciu z żyrandoli, myjemy przy pomocy wilgotnej ściereczki.

Natomiast jeżeli sama woda, nie zda egzaminu, gdyż, nie czyści dość skutecznie naszych żarówek, to wtedy użyjmy wacika, który najpierw, powinniśmy nasączyć alkoholem. Pamiętajmy, że do mycia żarówek absolutnie, nie powinniśmy używać tłustych środków czystości, a to ze względu na to, iż ich pozostałości, sprawią, że elementy żarówek, będą nagrzewać się znacznie bardziej, niż powinny. Natomiast elementy żyrandoli kryształowych, które zostały wykonane z metalu, powinniśmy czyścić środkiem chemicznym, który prawidłowo został dobrany do rodzaju metalu, z którego zostały one wykonane.

Jeżeli zaś chodzi o elementy chromowe, to czyścimy je wodą z mydłem, następnie płuczemy i wycieramy do sucha. Z kolei znowu kute żelazo, powinniśmy wyczyścić za pomocą ściereczki nasączonej naftą, a inne metale najlepiej umyć mieszaniną wody i spirytusu. Konstrukcję metalową, nie ważne, z jakiego rodzaju metalu jest, zrobiona, dokładnie osuszamy, a także polerujemy, żeby uniknąć zacieków oraz, nadać naszym żyrandolom odpowiedniego połysku. Poza tym, kiedy użyjemy do tego ściereczki nasączonej niewielką ilością łagodnego roztworu octu, to wtedy będą mniej podatne na matowienie. Ponadto części, które nie powinny, mieć kontaktu z wodą, wycieramy suchą ściereczką lub miotełką. Natomiast elementy szklane i kryształowe żyrandoli, myjemy w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego, jak również płuczemy w wodzie z niewielką ilością octu, aby zapobiec zaciekom.

Na zakończenie tego artykułu, dodam jeszcze, że aby uzyskać najlepszy efekt śmiało, możemy przetrzeć kryształowe żyrandole wacikiem z odrobiną alkoholu, a później je wypolerować.