Jakie oświetlenie powinno być w pokoju początkującego fotografa?

Jeżeli fotografia jest Twoją pasją, sprawdź, jak zadbać o oświetlenie w pokoju, aby stworzyć odpowiednie warunki do robienia zdjęć. Tutaj przedstawiamy co powinno znaleźć się w pokoju każdego początkującego fotografa.Jakie oświetlenie powinno znaleźć się w pokoju fotografa?

Oczywiście przy robieniu zdjęć najważniejszą rzeczą jest odpowiednie oświetlenie. To od niego zależy jakość wykonanych fotografii. W celu stworzenia odpowiednich warunków do robienia zdjęć przyda nam się trochę sprzętu polecanego przez profesjonalistów.

Do wykonywania profesjonalnych zdjęć nie potrzebujemy światła dziennego. W przypadku, gdy posiadamy lampy fotograficzne konieczne będzie zasłonięcie źródeł światła naturalnego. Dlatego w pokoju fotografa powinny znaleźć się zasłony, czy rolety blokujące światło dzienne.

Do robienia dobrej jakości zdjęć nie wystarczy wbudowana lampa w aparacie. W przypadku fotografii portretowej będziemy potrzebować lampy z białym światłem na stelażu, a także parasolkę. Koszt takiego zestawu zaczyna się od 100 zł. Dzięki białej parasolce światło jest delikatnie rozproszone. Natomiast czarna parasolka będzie odbijać światło. Pamiętajmy o tym, że w fotografii powinniśmy używać żarówek oddające światło dzienne, czyli o wartości 5500 K.

Jeżeli fotografujemy małe przedmioty przyda nam się namiot bezcieniowy, który kupimy za kilkadziesiąt złotych. Namiot bezcieniowy zawsze powinien mieć dwa źródła światła z zewnątrz.

Kolejnym niezbędnym elementem oświetleniowym zdjęć jest blenda fotograficzna, która pomaga doświetlić zdjęcie. Dzięki niej światło odbija się od lamp błyskowych. Na rynku znajdziemy blendy 5 w 1, z nimi możemy eksperymentować z odbijaniem światła na różne sposoby.

Źródło: pixabay.com

Czego jeszcze potrzebujemy w pomieszczeniu fotografa?

W każdym mieszkaniu możemy zrobić domowe studio fotograficzne. Nie jest to proste, ale da się zrobić. W pomieszczeniu oprócz odpowiedniego światła potrzebna jest przestrzeń. Szczególnie jeżeli chodzi o fotografowanie osób, w tym przypadku potrzebujemy co najmniej 5 metrów wolnej przestrzeni po długości pomieszczenia. Jeżeli chodzi o fotografowanie małych przedmiotów ten warunek nie jest konieczny. Pamiętajmy również o tym, że podczas fotografowania będziemy potrzebowali dużo wolnego miejsca, dlatego czasami będziemy musieli przesuwać różne meble typu ławy, fotele, czy krzesła.

Jak to mówi stare przysłowie „Dla chcącego nic trudnego”. Dlatego, jeżeli chcemy mieć w swoim pokoju mini studio fotograficzne, zawsze może nam się udać. Wystarczy mocno chcieć i dobrze się do tego przygotować.