Jakie oświetlenie do pomieszczenia z niskim sufitem?

niski pokój oświetlenie

Najważniejszym elementem, który wpływa na to, jak, postrzegamy wnętrze, jest oświetlenie. Dobrze dobrane oświetlenie sprawi, że kuchnia, salon, czy sypialnia będą sprawiały wrażenie większych, wyższych, czy nawet bardziej przestronnych niż są w rzeczywistości.

Minimalna wysokość wnętrza, która określona jest przepisami to 250 cm, poniżej tej wartości mówimy o pomieszczeniach niskich. Górna granica wysokości wnętrza nie jest określona przepisami. Wyjątkiem są poddasza użytkowe, ich minimalna wysokość powinna wynosić 220 cm. Pomieszczenia, w których sufit jest nisko zawieszony, traktowane są jako problematyczne, ponieważ charakteryzują się niskimi nadprożami okiennymi oraz drzwiowymi, a czasami nawet ich całkowitym brakiem co sprawia, że w takim pomieszczeniu brakuje miejsca na żyrandol, czy lampę wiszącą. Na szczęście, zamiast wiszącej lampy możemy zdecydować się na oryginalne oświetlenie, jakim są plafony, w przeciwieństwie do wiszących lamp, czy żyrandola zajmują niewiele miejsca, a światło jakie się z nich wydobywa, zostaje rozproszone, po suficie sprawia, że wnętrze optycznie wydaje się wyższe, niż jest w rzeczywistości. Plafony można zastosować zarówno jako oświetlenie główne, jak i miejscowe. Jeżeli zamontujemy je na suficie, to odpowiednio oświetlą całe pomieszczenie. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na ich zamontowanie na ścianie, to staną się idealnym tłem do wyeksponowania wartego uwagi elementu. Na rynku bez problemu znajdziemy plafony, których źródłem światła są tradycyjne świetlówki, jednak warto zwrócić uwagę na modele, które do oświetlania wykorzystują technologie LED. Plafony wykorzystujące diody LED cechują się niskim zużyciem prądu i ekologicznością. W zależności od modelu emitują światło o różnej barwie od zimnej, przez naturalną aż do ciepłej. Pozwoli to nam wybrać rozwiązanie, które będzie dla nas odpowiedniejsze.

oświetlenie pokoju
źródło: pixabay.com

W takich pomieszczeniach świetnie sprawdzą się także profile LED. Jest to nowoczesne oraz niezwykle efektowne rozwiązanie. Taśma LED, którą wmontowujemy w profil LED pełni funkcje czysto dekoracyjną i jest to rozwiązanie bardzo praktyczne. Wybór tego rodzaju oświetlenia pozwoli na stworzenie efektu, który jest dostosowany do waszych potrzeb. Delikatne światło wydobywające się z profilu LED świetnie sprawdza się do oświetlenia, salonu, kuchni, korytarza, łazienki, a nawet ogrodu. W zależności od naszych potrzeb możemy dobrać taśmę LED o różnej mocy świetlnej. Te o małej mocy zapewnią przyjemne światło, z kolei te o dużej mogą działać jak oświetlenie punktowe i doświetlać dany element w pomieszczeniu.