Jak wybrać najlepszą lampkę na biurko?

biurko oświetlenie

Odpowiednia lampka na biurko sprawi, że czytanie będzie dla nas przyjemne i zdrowsze. Dobrze dobrana lampka spowoduje, że będzie łatwiej nam się skoncentrować, a nasze działania będą bardziej precyzyjne. Lampa też zwiększy komfort pracy.

Jaka moc lampki na biurko?

Do wyboru mamy różnego rodzaju lampki z żarówkami typu halogen, LED, świetlówka, czy też tradycyjna żarówka. Kiedyś parametrem, na który się patrzyło była moc żarówki mierzona w watach, dziś ważniejsza jest wartość nominalnego strumienia świetlnego, które emitowane jest przez lampkę, podaje się je w lumenach bądź wielkości strumienia padającego na powierzchnię 1 m kwadratowy wyrażana w luxach. Tradycyjne lampki biurkowe z tradycyjnymi żarówkami mają zwykle od 20 do 100 W. Ze wzgledu na dużą ilość pobieranej energii żarówki o wyższej mocy zostały wycofane ze sklepów. Bez problemu jednak można zastąpić je odpowiednikami ledowymi, świetlówkami, czy żarówkami halogenowymi. Do pracy biurowej świetnie sprawdzają się te o natężeniu 500 luksów, co równe jest 40 W, w zwykłej żarówce, a 6-7 W, w żarówce LED.

oświetlenie biurka
źródło: pixabay.com

Żarówka powinna przypominać dzienną barwę światła. Jest to zdrowe rozwiązanie dla wzroku. Jednak tego rodzaju oświetlenie powinno być osłonięte odpowiednią osłonką, tak abyśmy przez przypadek się nie poparzyli, ponieważ oświetlenie takie szybko się nagrzewa. Innym rozwiązaniem są żarówki bądź diody LED. Barwa ich światła może być zbliżona do dziennego światła, a dodatkowo nie nagrzewają się tak bardzo, jak w przypadku żarówek halogenowych. W przypadku ledów, możemy wybrać barwę światła, święcą zarówno w ciepłych barwach, jak i zimnych. Niektóre z żarówek typu LED mogą mieć aż 200 barw do wyboru. Żarówki ledowe mają mniejszą moc niż tradycyjne. W przypadku lampek z diodą LED można regulować strumień światła mniejszy go bądź zwiększyć. Im mniejszy strumień, tym więcej energii elektrycznej oszczędzamy. Kolor światła zmieniamy za pomocą pilota, który kupujemy wraz z żarówką. Temperaturę barwy światła podaje się w stopniach L. Ten parametr informuje nas, w jaki sposób żarówka naśladuje źródło dziennego światła. Temperatura, jaka polecana jest do pracy 4000 K. W przypadku lampki na biurko dziecka najlepsza temperatura barwowa powinna wynosić 3000K.