Jak oświetlić niski salon?

Macie niski salon w swoim domu? Zastanawiacie się, jak go oświetlić, żeby światło rozchodziło się równomiernie? Tutaj podpowiadamy, co zrobić, aby dobrze oświetlić niski salon!

Martwi cię niski salon?

Nie martwcie się! Dlaczego? Dlatego, że okazuje się, iż to nie jest wyjątek. Zazwyczaj przyjmuje się, że każdy pokój, którego wysokość nie przekracza 2,5 metra, zalicza się do niskiego. Z tego wszystkiego wynika, iż wielu z nas może być posiadaczem właśnie takich mieszkań/domów. Dlatego też każdy, kto, próbował zaaranżować niskie pomieszczenie, wie, że czasami może stanowić to duże wyzwanie. Jest tak, gdyż bardzo często spotkać można niskie nadproża drzwiowe i okienne, które zdecydowanie umożliwiają zawieszenie karnetu. Takie pomieszczenia, wydają się mniejsze niż, są w rzeczywistości i trzeba się mocno nagłowić, żeby to zmienić. No właśnie, ale jak to zrobić? Dobra informacja jest taka, że oczywiście można to zmienić. I właśnie tutaj z pomocą może nam „przyjść” oświetlenie.

Skoro musimy pożegnać się z tradycyjną lampą wiszącą, to co nam pozostało?

Po pierwsze niezastąpionym zamiennikiem dla lampy wiszącej w takiej sytuacji jest oczywiście plafon. Taki plafon zamontowany jest przy suficie i nie zajmuje wiele przestrzeni, zatem nie zagraca i tak optycznie niewielkiego pomieszczenia. Jest jeszcze jednak drugi duży plus tego rozwiązania. Jaki? Światło wydobywające się z plafonu rozprasza się po suficie, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się optycznie wyższe. Ponadto lampę tę możemy zamontować nie tylko na suficie w roli światła głównego, ale także na ścianie dla podkreślenia jakiejś części aranżacji.

Drugą opcją na oświetlenie niskiego salonu jest kinkiet. Jest to jeden z najlepszych sposobów na oświetlenie miejscowe, punktowe. W dodatku możemy skierować wydobywające się z niego światło w górę. Kinkiet zawieszony na odpowiedniej wysokości oświetli wtedy nie tylko ścianę, ale także sufit. Tak samo, jak w przypadku plafonu rozproszone na suficie światło optycznie zwiększy wysokość salonu. Taki kinkiet to doskonały sprzęt do budowania nastroju w każdym wnętrzu. Delikatne światło doświetli niski sufit, ale też zadba o przytulny klimat. Ponadto bogate wzornictwo czyni z niego także element dekoracyjny. Warto dobrać go tak, aby pasował do światła głównego.

Ostatnim trzecim rozwiązaniem na oświetlenie niskiego salonu jest listwa oświetleniowa. Jeśli danemu pomieszczeniu potrzebne jest dodatkowe doświetlenie, ale nie ma już w nim miejsca na lampy, śmiało możemy wykorzystać potencjał listew oświetleniowych. Taka listwa to rodzaj sztukaterii. W jej środku ukryte jest oświetlenie LED. Krawędzie listwy tworzą kąt rozwarty, co daje nam możliwość skierowania strumienia światła w dowolnym kierunku. Oczywiście dla naszego niskiego pomieszczenie ponownie będzie to sufit. Możemy także wykorzystać taką listwę do podkreślenia jakiegoś ciekawego rozwiązania w danym pomieszczeniu, dodając mu głębi.