Jak oświetlić łazienkę urządzoną w ciemnych barwach?

oświetlenie ciemnej lazienki

Oświetlenie łazienki jest bardzo ważne, nie każdy jednak robi to prawidłowo. Szczególnie w przypadku ciemnych i małych łazienek oświetlenie jest kluczowe.

Ostatnimi czasy czarne płytki, czy ciemne marmurowe blaty pod umywalkę cieszą się bardzo dużą popularnością. Taka łazienka musi być odpowiednio oświetlona zarówno za dnia, jak i nocą. Zobaczcie jak zaplanować oświetlenie w takiej łazience. Oświetlenie w takiej łazience pełni przede wszystkim rolę funkcjonalną jednak nic nie szkodzi na przeszkodzie, by pełniło funkcję dekoracyjną. Do łazienek, które nie przekraczają 7 metrów kwadratowych, wystarczające będzie oświetlenie ogólne o mocy 75 W. Gdy łazienka jest większa, musimy tak dopasować ilość źródła światła, by korzystanie z niej było komfortowe.

Oświetlenie, które dopasuje się do pory dnia

Jak wiadomo, chcąc odpowiednio przygotować się do wyjścia, musimy mieć odpowiednie oświetlenie, które będzie imitacją światła dziennego. Natomiast podczas wieczornego relaksu światło powinno sprzyjać komfortowemu odpoczynkowi. Planując oświetlenie, warto zaplanować oświetlenie boczne, które podczas kąpania naszej pociechy będziemy mogli skierować w sufit i dodatkowo rozproszyć. Kąpiel dziecka w delikatnie oświetlonej łazience pozwoli je wyciszyć i przygotować do snu.

W małych i dużych łazienkach bardzo ważne jest by, oświetlenie miało możliwość zmienienia intensywności świecenia, czy też zmiany koloru. Takie oświetlenie pozwoli dopasować oświetlenie do konkretnego zadania i użytkownika. Dlatego ilość i rodzaj oświetlenia powinien być zaplanowany już w momencie projektowania instalacji elektrycznej, ponieważ dzięki temu będziemy mogli je zaplanować na oddzielnych obwodach. Pozwoli to nam swobodnie sterować oświetleniem ogólnym, miejscowym, a także dekoracyjnym.

oświetlenie ciemnej łazienki
źródło: pixabay.com

Oświetlenie ciemnej łazienki

Odpowiednie oświetlenie ciemnej łazienki nie tylko zwiększy komfort jej użytkowania, ale także podkreśli wyjątkowe walory łazienki.

Centralne oświetlenie musi znaleźć się w każdej łazience niezależnie od jej wystroju. To właśnie z pomocą oświetlenia ogólnego możemy korzystać z wyposażenia oraz urządzeń znajdujących się w łazience. Zazwyczaj ten rodzaj oświetlenia umieszczony jest w centralnym miejscu na suficie. Jako oświetlenie główne wybiera się żyrandole łazienkowe, czy też plafony.

Chcąc stworzyć oświetlenie funkcjonalne i estetyczne, możemy skorzystać z profili LED. Zamontowanie profili LED sprawi, że nocne podróże do łazienki będą bardziej komfortowe. Ten rodzaj oświetlenia nie będzie raził nas w oczy tak jak w przypadku mocnego oświetlenia ogólnego.

oświetlenie ciemnej lazienki
źródło: pixabay.com

Zaletą profili LED jest dowolność jego montowania, możemy z jego pomocą oświetlić blaty łazienkowe, okolice wanny, czy przy listwie podłogowej. To, gdzie taki profili będzie zamontowany, zależy od naszych potrzeb i zamysłu aranżacyjnego.

Choć oświetlenie ogólne i profile LED dają wiele możliwości, nie możemy także zapomnieć o oświetleniu punktowym – jak kinkiety musi być ono zamontowane przy lustrze, tak byśmy mogli się odpowiednio przygotować do wyjścia.