Jak oświetlić dom na święta niskim kosztem?

jak oświetlić dom na święta

Już za kilka dni święta Bożego Narodzenia. Ten czas nieodłącznie kojarzy mi się z wigilijnymi potrawami, makowcem, kolędami, choinką i oczywiście ze świątecznym oświetleniem domu. Takie oświetlenie domu to oczywiście jeden z podstawowych elementów przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Jakie lampki świąteczne wybrać? Gdzie je rozwiesić, żeby cieszyły nasze oczy i przywoływały świąteczną atmosferę? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na te pytania.

Zatem, jak oświetlić dom na święta?

Na samym początku, zacznijmy oczywiście od oświetlenia domu. I tak nasz dom, będzie wyglądał, jak skąpany w świetle, kiedy oświetlenie zamontowane w podbitce, uzupełnimy o świąteczne lampki. Takie świąteczne lampki zwieszające się z okapu niczym lodowe sople lodu, będą wyglądały naprawdę zachwycająco. Otóż owe oprawy wpuszczone w podsufitkę są niemalże niewidoczne i dyskretne. Jest tak, dlatego że mają one znaczenie funkcjonalne. Natomiast iluminacje świąteczne służą tylko i wyłącznie do dekoracji.

Powinniśmy jednak koniecznie, pamiętać, iż świetlne dekoracje zewnętrzne, muszą mieć stopień ochronny nie mniejszy niż IP44, przy czym pierwsza cyfra oznacza szczelność opraw, a druga zaś informacje o wodoszczelności. Bardzo dobrym pomysłem jest także, umieszczenie dekoracji świątecznej na innych wystających elementach elewacji. Elementy te to, np., kolumny, na których wspiera się daszek nad wejściem albo na parapecie. Jeżeli jednak zdecydujemy się zainstalować na parapecie, to znacznie lepiej wyglądają, jako część większej kompozycji. Przykładowo wplecione w doniczkę ze świątecznym stroikiem ze świerku. Z całą pewnością takie dekoracje nie dają może zbyt wiele światła, lecz za to podkreślają wyjątkowość okiennej aranżacji.

Koniecznie, pamiętajmy o tym, iż oświetlenie zewnętrzne, powinno być znacznie lepiej izolowane niż zwykłe lampki choinkowe, natomiast oprawki, powinny być, wykonane z gumy. Jeżeli zaś chodzi o lampki, które przeznaczone są do zewnętrznej dekoracji domu to, powinny być również niepalne, a na ich opakowaniu, muszą być polskie napisy, zawierające informacje o importerze, napięciu, poborze mocy itp. Dekorując nasz dom na święta Bożego Narodzenia fajnym pomysłem, jest też wykorzystanie popularnych po dziś dzień łańcuchów z małych lampek lub także, zdobywające coraz większą popularność na rynku ozdoby, w których wykorzystano diody LED. Otóż takie diody LED są energooszczędne i długowieczne i dają też ciepłe albo zimne światło o wysokim wskaźniku oddawania barw. Wbrew pozorom, mogłoby wydawać się, iż wykonanie dekoracji świątecznej to taka łatwa sprawa, ale w rzeczywistości tak nie jest. Nie jest to wcale takie łatwe, gdyż wymaga od nas odrobinę zmysłu artystycznego i zachowania umiaru w stosowaniu ozdób. Z tego też względu niewskazane jest stosowanie więcej niż dwóch barw, by nie stworzyć wrażenia przesytu i przeładowania.

Dodatkowo jeszcze takimi światłami można sterować poprzez wprowadzenie efektów specjalnych migotania lub przygasania dekoracji. Również całkiem ciekawe i niebanalne efekty tworzą też kurtyny świetlne bądź nitki wyposażone w diody, które dają wrażenie ciągłej smugi światła. W dzisiejszych czasach w sklepach możemy znaleźć bardzo dużo różnych kształtów takich dekoracji świetlnych. Są wśród nich między innymi świecące gwiazdy, choinki, renifery i inne świąteczne motywy. Wszystkie te dekoracje, jeżeli, będą dobrane z umiarem, sprawią, że nasz dom zmieni się w prawdziwe dzieło sztuki.