Jak oświetlenie wpływa na nasz nastrój?

światło

Nie od dziś wiadomo, że ludzki mózg potrzebuje naturalnego światła. Takie światło daje poczucie bezpieczeństwa i dodaje pozytywnej energii. Pomaga też utrzymać zdrowie oraz wspomaga dobre samopoczucie. Sprawdź dlaczego tak ważne jest prawidłowe oświetlenie w każdym domu.

Jasność rozjaśnij nie tylko nasze pomieszczenie, ale również nasze myśli. Dlatego też dobór światła jest jednym z podstawowych aspektów, które brane są pod uwagę podczas projektowania i aranżacji wnętrza. Otóż takie oświetlone pomieszczenie jest bardziej przestronne i optycznie powiększone, co jednocześnie wydaje się bardziej przytulne i przyjazne. W takim pomieszczeniu domownicy chętnie spędzają czas, gdyż światło podnosi poziom endorfin nazywanych potocznie hormonami szczęścia.
Mając na uwadze to co napisałam powyżej, to dobrze zaprojektowany dom powinien mieć właściwy rozstaw okien, o dokładnej wielkości i rozmiarze. Pozwoli to na dobre oświetlenie domu światłem dziennym. Aczkolwiek pamiętajmy o tym, że gdy zapada zmrok doświetlamy wnętrza światłem sztucznym. Większość osób sądzi, że w domu wystarczą tylko i wyłącznie żyrandole. Osoby te są w bardzo dużym błędzie! Oczywiście zgadzam się z tym, że często światło z lampy jest za słabe i wtedy panuje półmrok w pomieszczeniach, a to z kolei działa na nas niekorzystnie. Takie dobre oświetlenie jest wskazane w pomieszczeniach, w których pracujemy, wtedy absolutnie nie może być za ciemno ani zbyt jasno.

Barwa światła w danym pomieszczeniu powinna zależeć od funkcji jakie ono pełni:

  • W pomieszczeniu, gdzie nie przebywamy zbyt długo możemy zastosować oświetlenie o barwie białej, które daje ciepłe światło.
  • W pokojach dziennych i sypialniach warto użyć oświetlenia o barwie białej i ciepło – białej.
  • Oświetlenie kuchni powinno mieć barwę ciepłą, dzięki temu potrawy wyglądają świeżo i smacznie, zimne oświetlenie daje odwrotny skutek.
  • W łazience zaleca się barwę zbliżoną do białej, gdyż wtedy przeglądając się w lustrze będziemy wyglądać naturalnie.
  • Do oświetlenia elewacji domu i ogrodu stosuje się źródła światła barwy chłodno – białej. Można je również zamontować tam, gdzie nie wykonuje się pracy wymagającej wysiłku wzrokowego oraz nie są to miejsca służące wypoczynkowi.
żarówka LED
Źródło: pixabay.com
Podsumowując powyższy artykuł to kolor wieczornego oświetlenia wiąże się z negatywnymi zmianami nastroju. Największe ryzyko depresji grozi osobom przebywającym nocą w pomieszczeniach oświetlonych na niebiesko, trochę mniejsze przy świetle białym, a najbezpieczniejsze zdaje się być światło czerwone. Jednak warto to podkreślić, że prawdziwie korzystna dla zdrowia jest tylko panująca w nocy ciemność.