Jak dobrać światło do czytania?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, z tego, że prawidłowe oświetlenie podczas czytania jest bardzo ważne. Czytanie dla każdego z nas powinno być niezbędnym elementem codzienności, gdyż rozwija naszą wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, a także kształtuje mózg. Dlatego zastanówmy się nad tym, jakie zamontować oświetlenie, aby było zdrowe i przyjemne dla oczu.

Niestety są jednak pewne czynniki, które źle wpływają na nasze zdrowie. Jednym z nich jest właśnie takie nieprawidłowe oświetlenie, które niesie za sobą negatywne konsekwencje dla naszych oczu. Są nimi m.in.: nadmierne zmęczenie czy wady wzroku. Co zatem zrobić, aby tego uniknąć? Jak dobrać światło do czytania? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo oczywista, po prostu dobrać prawidłowe oświetlenie, ale jak?

Jak dobrać światło do czytania?

Otóż okazuje się, że zły wpływ na wzrok może mieć również nie tylko niedostateczne oświetlenie, ale też nadmierne. Wiadomo jest, iż najlepiej tą funkcję spełnia naturalne światło, jednak nie w każdym przypadku można je uzyskać, zwłaszcza gdy czytamy w pomieszczeniu lub po zmroku.
Jeżeli chodzi natomiast o kwestie techniczne to w tym wypadku nie sprawdzają się popularne żarówki LED. Dlaczego? Ano dlatego, że posiadają za bardzo skupione wiązki światła. Taką odpowiednią ilość oświetlenia z pewnością dostarczą nam żarówki w przedziale mocy 40 – 60 Watt. Kluczowe jest też miejsce, w którym żarówka została umieszczona. Osoby praworęczne powinny umieścić źródło światła po lewej stronie, natomiast leworęczni odwrotnie. W ten oto sposób unikniemy rzutów cienia. W przypadku pracy przy biurku odległość lampki od blatu nie powinna przekraczać 35 centymetrów.
Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com
Abyśmy zbytnio nie przemęczali naszego wzroku powinniśmy także zwrócić uwagę, aby w miarę możliwości oświetlić całe pomieszczenie. Wtedy to nasze oczy nie muszą skupiać się tylko na jednej wiązce światła. Takie prawidłowo dobrane światło sztuczne powinno być w barwie chłodnej, a nawet zimnej. Jest tak, gdyż przypomina ono najbardziej światło naturalne, dlatego nasz wzrok łatwiej się dostosowuje oraz nie przesila podczas wyłapywania najmniejszych szczegółów książki.