Dlaczego oświetlenie LED mruga?

Oświetlenie LED zaczyna migać, mrugać lub gasnąć? Czujesz, że działa nie tak jak powinno? Sprawdź co może być tego przyczyną.

Dlaczego oświetlenie LED mruga?

  • Jedną z przyczyn może być niepoprawna konstrukcja instalacji elektrycznej. W przypadku oświetlenia należy zrobić tak, aby wyłącznik światła przerywał przewód fazowy. Przy problemach z oświetleniem najlepiej wezwać do pomocy elektryka.
  • W przypadku zasilania oświetlenia LED z innych źródeł, niż domowe gniazdko elektryczne, konieczne jest odpowiednie podpięcie kondensatora o optymalnej pojemności. W tym przypadku również warto wezwać fachowców!
  • Mruganie diod led mogą wywołać również skoki napięcia w instalacji elektrycznej. W takim przypadku podłączymy diody LED do zasilacza stabilizowanego.  Dzięki niemu zniwelujemy skoki napięcia i zapobiegniemy migotaniu światła.
  • Przyczyną migania może być również zbyt słaby zasilacz. Zwróćmy na to uwagę, jeśli jest pod niego podpięta taśma LED. Tutaj trzeba dobrać moc zasilacza pod moc podłączonego oświetlenia. Przykład: Jeśli mamy 1 metr bieżący taśmy LED, to taśma potrzebuje średnio 8W. Zasilacz o mocy 10W jest niewystarczający, potrzebny jest 30W.
  • Migotanie światła LED może powodować również uszkodzony zasilacz.
  • Nieodpowiednie zasilanie powoduje uszkodzenie modułu zasilania w żarówce ledowej, co wywołuje migotanie.

Uwaga!

Jeśli nie jesteśmy elektrykami, nie wolno nam samemu majsterkować w kablach. W większości wymienionych rozwiązań warto zgłosić problem do swojego elektryka. Bo bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze.