Dioda LED – jak uniknąć efektu migotania?

migotanie LED

Migotanie żarówek LED może być bardzo irytujące i męczące. Wadliwa żarówka LED nie spełnia swojej funkcji, przy czym źle wpływa na nasze samopoczucie. Sprawdź z nami, dlaczego żarówka LED miga i jak pozbyć się tego problemu.

Przyczyny migotania światła LED

Dioda LED jest bardziej czuła i szybsza od zwykłej żarówki. Z tego powodu, wszystkie zmiany napięcia są szybko wyczuwalne w postaci migotania diody LED.  Żarówki LED od znanych producentów mają różne zabezpieczenia, które chronią diodę przed przepięciami, co zapobiega występowaniu efektu migotania. Takich zabezpieczeń nie znajdziemy w tanich żarówkach LED sprowadzanych np. z Chin. To właśnie w przypadku takich produktów mamy problemy z migotaniem światła.  Jednak czasami przyczyną migotania światła może być również wadliwa instalacja elektryczna. W tym przypadku może migać nawet najlepsza żarówka.

Sposoby na unikanie zakłóceń w obwodach LED

Jeżeli decydujemy się na inwestycje w technologię LED, powinniśmy zakupić wysokiej jakości zasilacze, filtry, wzmacniacze oraz urządzenia sterujące. Te elementy oświetlenia powinny mieć wbudowane różnego rodzaju filtry, które będą eliminować zakłócenia. Konieczne jest również poprawne wykonanie instalacji, nie ma w niej miejsca na małe przekroje przewodów, nieodpowiednią topologię połączeń, za długie połączenia, czy zbyt duże napięcie prądu. Instalację elektryczną pod oświetlenie LED powinien wykonać specjalista, który zna się na tym oświetleniu i będzie wiedział co należy zastosować, aby żarówka LED świeciła jak najdłużej i nie męczyła oczu.

oświetlenie LED
Źródło: pixabay.com

Migotanie światła LED

Migotanie świata ma zły wpływ na samopoczucie, może wywołać rozdrażnienie, a także bóle głowy. Polscy producenci oświetlenia LED nie dopuszczają do migotania światła w produktach LED. Jeżeli jednak zauważymy migotanie, koniecznie sprawdźmy, czy w naszej sieci nie ma innych źródeł światła lub awarii instalacji elektrycznej powodującej to zjawisko. Kupując oświetlenie LED sprawdźmy, czy producent oświetlenia posiada odpowiednie atesty i certyfikaty. Co prawda, takie certyfikowane produkty nie należą do najtańszych, ale na zdrowiu i dobrym samopoczuciu nie powinniśmy oszczędzać.