Czym jest nowa technologia OLED?

Oświetlenie OLED

Wciąż słyszysz o postępie technologii związanej z oświetleniem? Jeśli często słyszysz pytanie, czym to jest technologia OLED? To sprawdź to z nami. Właśnie w tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

Tak więc OLED jest skrótowcem od angielskiego wyrażenia ORGANIC LIGHT EMITTING DIODE, który oznacza ograniczoną diodę elektroluminescencyjną. Diody OLED są zupełnie inaczej zbudowane niż diody LED. W przypadku OLED diodami są płaskie panele, które emitują światło na całej powierzchni. W przypadku technologii OLED mamy mnóstwo możliwości aranżacyjnych, jeśli chodzi o oświetlenie. Jednak w tej chwili ta technologia wiedzie prym w wyświetlaczach.

Ponadto OLED oznacza wyświetlacz zbudowany z takich właśnie diod jak także, w mowie potocznej, telewizor wyposażony w tego rodzaju wyświetlacz. Jak działa taka technologia OLED?

Technologia OLED to nic innego, jak wyświetlacz, który składa się z kilkudziesięciu ekstremalnie cienkich warstw materiałów organicznych, które świecą pod wpływem prądu elektrycznego. Co to oznacza? Otóż oznacza to, że panel sam wytwarza światło, z tego też względu tego rodzaju wyświetlacz nazywany jest „emisyjnym” albo „samoemisyjnym”. Poza tym OLED-y są w tej samej kategorii, co wyświetlacze plazmowe, które również są panelami emisyjnymi, choć działają na trochę innych zasadach. Taka technologia OLED stosowana jest w monitorach i wyświetlaczach o niewielkiej przekątnej, takich jak telefony komórkowe, palmtopy. Natomiast pod koniec ubiegłego roku, pojawił się także pierwszy telewizor.

Podsumowując powyższy artykuł to największe zalety telewizorów z technologią OLED to jakość obrazu, kontrast, głębia, odwzorowanie kolorów i czerń. Wszystko jest na tak wysokim poziomie, że telewizory OLED często są wykorzystywane jako monitory referencyjne w studiach filmowych. To właśnie OLED-y są w stanie oddać obraz najdokładniej, tak jak chciał tego reżyser. Niestety telewizory OLED są dość kosztowne. Ich cena na przestrzeni lat znacznie się zmniejszyła, ale to wciąż wydatek powyżej 5 tysięcy złotych. Ponadto szeroko dostępne są jedynie telewizory OLED o przekątnej 55 i 65 cali. Nie znajdziemy mniejszych ekranów, a ekrany 77-calowe są już bardzo drogie. Do tego dochodzi jeszcze kwestia jasności ekranu. Ta jest dużo niższa niż w topowych ekranach LCD. Ze względu na to efekt HDR często nie jest tak dobry, jak w najlepszych telewizorach LCD. Przede wszystkim jednak trudno oglądać na ekranie OLED ciemne sceny w nasłonecznionym pomieszczeniu.