Co to takiego lampy antydepresyjne?

oświetlenie antydepresyjne

Lampy antydepresyjne w stylu skandynawskim wykorzystywane są już od dawna. Lampy antydepresyjne od tradycyjnych różnią się natężeniem oraz barwą emitowanego światła. Ich zadaniem jest imitacja światła słonecznego.

Lampa antydepresyjna ma stymulować nasz mózg poprzez receptory światła. To oświetlenie znacznie różni się od innych źródeł sztucznego światła, które używane są w domu. Pomieszczenia, w których przebywamy, zazwyczaj są oświetlone światłem o natężeniu 100-300 luksów. Do czytania bądź pracy, które wymaga od nas skupienia, wykorzystujemy oświetlenie o mocniejszym natężeniu wynoszącym 500, a nawet 750 luksów. Chociaż może wydawać się, że nie jest to mała liczba, to jednak nijak się ona ma do natężenia światła dziennego, które wynosi od 32 000, a nawet 100 000 luksów.

Lampy antydepresyjne emitują białe światło o natężeniu od 2500 do 10 000 luksów.

Sesja terapeutyczna z takimi lampami trwa od pół do dwóch godzin – czas jest zależny, od tego jakiej mocy światło jest wytwarzane. Osoba, która poddaje się terapii, nie musi patrzeć bezpośrednio na lampę, może jedynie zachować „dystans terapeutyczny” (to jaką odległość zachowujemy, zależy od modelu lampy). W czasie zabiegu możemy robić to, co zwykle np. oglądać telewizje, czy czytać książkę, dlatego te lampy montowane są także w miejscu pracy.

oświetlenie antydepresyjne
źródło: pixabay.com

Decydując się na terapię światłem, musimy liczyć się z tym, że takie sesje wymagają od nas regularności i skrupulatności. Z lamp powinniśmy korzystać wcześnie rano bądź w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wielogodzinne sesje, powinny zdecydować się na modele, które wytwarzają jaśniejsze światło. Warto jednak wiedzieć, że mocne doświetlenie może mieć wpływ na występowanie skutków ubocznych.

Warto wspomnieć, że odpowiedni dobór natężenia tradycyjnego światła także ma duży wpływ na nasze samopoczucie. W zależności od naszych potrzeb i przeznaczenia pomieszczenia musimy dobierać odpowiednie rodzaje światła.

Dobrym pomysłem jest zamontowanie profili LED, które dzięki doborowi taśmy LED o odpowiednich parametrach sprawią, że nasze pomieszczenie będzie nie tylko odpowiednio się prezentować ale także korzystanie z niego będzie komfortowe dla nas i naszego wzroku.