7 sposobów na zaoszczędzenie energii elektrycznej

Większa liczba osób na całym świecie coraz częściej narzeka na wysokie rachunki za energię elektryczną. Prąd jest to jeden z głównych „pożeraczy” naszych pieniędzy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zużycie prądu i wydatki z tego tytułu można zmniejszyć na kilka sposobów. Dlatego też w tym artykule postanowiłam przedstawić 7 sposobów, na to, jak zaoszczędzić energię elektryczną. Otóż okazuje się, że wystarczą tylko drobne zmiany, by znacząco zaoszczędzić na prądzie. Oto one:

1. Pamiętajmy o wyłączaniu z kontaktów sprzętów elektrycznych, których w danej chwili nie używamy

To jedna z ważniejszych zasad dotyczących rachunków za energię, o której nadmiernie zapominamy. W przypadku ładowarek do telefonów, drukarki czy telewizora, nie wystarczy tylko zwykłe wyłączenie urządzenia przyciskiem. Dlaczego? Dlatego, gdyż sprzęt ten jedynie przechodzi w stan czuwania i wciąż może pobierać dość znaczne ilości energii. Dlatego lepszym sposobem jest faktyczne wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, ewentualnie podłączenie sprzętu do listwy antyprzepięciowej. Posiada ona kilka gniazdek i można odciąć w niej zasilenie jednym przyciskiem.
jak oszczędzać energię elektryczną
Źródło: pixabay.com

2. Możemy również zmienić dostawcę energii lub negocjować umowę

Otóż każde gospodarstwo domowe może w każdej chwili zmienić dostawcę prądu na takiego, który oferuje lepsze warunki. Sposobem na niższe rachunki za energię elektryczną może być również wybór innej taryfy.

3. Zwykłe żarówki, wymieńmy na oświetlenie LED

Takie zwykłe żarówki są, co prawda tańsze, jednak technologia LED w dłuższym okresie może pomóc nam zaoszczędzić na oświetleniu. Musimy tylko pamiętać, że zakup żarówek LED jest droższy, ale przy codziennym użytkowaniu ich cena zwraca nam się w postaci mniejszych rachunków za prąd.

4. Jeśli tylko jest to możliwe używajmy światła dziennego

Takie naturalne źródło światła z łatwością mogą rozjaśnić pomieszczenia w mieszkaniu, dlatego warto korzystać z dziennego światła, jak długo jest to możliwe. Dbajmy przy tym, by nie zastawiać okien dużymi rzeczami, czy kwiatami, aby jak najwięcej słońca mogło wpaść do pokoju.

5. Wymieńmy sprzęty domowe na energooszczędne

Lodówka to jedyne urządzenie w domu, które działa bez przerwy. Często nie przywiązujemy wagi do tego, jak wiele potrafi zużyć prądu. Dlatego warto wymienić przestarzały sprzęt na nowy i energooszczędny. Najlepszy będzie taki z klasą energooszczędną A+++ lub A++. Dzięki temu nasze roczne zużycie energii elektrycznej spadnie.

jak oszczędzać prąd
Źródło: pixabay.com

6. Używajmy oświetlenia punktowego zamiast sufitowego

Rozwiązanie to przyda się kiedy będziemy czytać książkę lub oglądać telewizję, gdyż wtedy to nie potrzebujemy silnego oświetlenia. Zamiast tego lepiej skorzystać z mniejszych lamp stojących, czy też lampek nocnych, które wystarczająco rozjaśnią pomieszczenie.

7. Czajnik elektryczny wymieńmy na czajnik tradycyjny

Takie elektryczne czajniki mogą zużywać zbyt wiele energii, zwłaszcza gdy gotujemy w nich nieekonomicznie. Dlatego jeżeli nasza kuchenka zasilana jest gazem ziemnym, warto pomyśleć o tradycyjnym czajniku. Gaz wciąż jest tańszy od prądu.